Витяг
із Положення «Про політику запобігання і протидії булінгу (цькуванню)
у Національному юридичному університеті імені Ярослава Мудрого», схваленого Вченою радою Університету протокол №12 від 25.06.2021 р.,
введеного в дію наказом ректора Університету № 190 від29.06.2021 р.
ІІ. Порядок реагування на випадки булінгу (цькування)
1. Терміни, використані у Положенні, вживаються у таких значеннях:
кривдник (булер) – учасник освітнього процесу, який вчиняє булінг (цькування) щодо іншого учасника освітнього процесу;
потерпілий (жертва булінгу) – учасник освітнього процесу, щодо якого було вчинено булінг (цькування);
спостерігачі – свідки та (або) безпосередні очевидці випадку булінгу (цькування);
сторони булінгу (цькування) – безпосередні учасники випадку: кривдник (булер), потерпілий (жертва булінгу), спостерігачі (за наявності).
Інші терміни вживаються у значеннях, наведених у Законах України «Про освіту», «Про соціальні послуги», «Про соціальну роботу з сім’ями, дітьми та молоддю», «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків», «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні».
2. Проявами, які можуть бути підставами для підозри в наявності випадку булінгу (цькування) учасника освітнього процесу в Університеті, є:
Цей перелік проявів не є вичерпним та може свідчити не лише про наявність випадків булінгу (цькування), а й про інші прояви насильства.
3. До булінгу (цькування) в Університеті належать випадки, які відбуваються безпосередньо в приміщенні закладу освіти та на прилеглих територіях (включно з навчальними приміщеннями, приміщеннями для занять спортом, проведення заходів, коридорами, роздягальнями, вбиральнями, душовими кімнатами, їдальнею тощо) та (або) за межами Університету під час заходів, передбачених освітньою програмою, планом роботи закладу освіти, та інших освітніх заходів, що організовуються за згодою ректора, в тому числі дорогою до (із) закладу освіти.
Випадки булінгу (цькування) між учасниками освітнього процесу можуть траплятися поза освітнім процесом в інших місцях, зокрема, на прилеглих до Університету територіях, у гуртожитках Університету, в мережі Інтернет тощо.
4. Ознаками булінгу (цькування) є систематичне вчинення учасниками освітнього процесу діянь стосовно іншої особи та (або) такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, в тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, а саме:
Цей перелік ознак не є вичерпним і може включати й інші прояви насильницького характеру.
Психологічне насильство часто може поєднуватись з іншими формами насильства.
Булінгом (цькуванням) вважається також діяння, при вчиненні якого не обов’язково повторюється одна форма насильства (лише фізичне чи лише психологічне насильство). Вони можуть бути змішаними (при систематичності), проте відбуватися щоразу по відношенню до однієї і тієї ж особи.
У разі наявності відповідних ознак булінгу (цькування) студенти, батьки, науково-педагогічні або інші працівники Університету зобов’язані повідомити ректора Університету або інших суб’єктів реагування, наведених в п. 5 розділу ІІ цього Положення.
5. Суб’єктами реагування у разі настання випадку булінгу (цькування) в Університеті (далі – суб’єкти реагування) є:
Суб’єкти реагування на випадки булінгу (цькування) в Університеті діють у межах повноважень, передбачених законодавством та цим Положенням.
Послідовність суб’єктів, зазначених у п. 5 розділу IІ цього Положення, не відображає пріоритетності або черговості здійснення повідомлення про випадок булінгу (цькування).
6. Суб’єкти реагування вживають заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в Університеті згідно з Планом заходів, вжиття яких спрямоване на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в Національному юридичному університеті імені Ярослава Мудрого.
7. Науково-педагогічні та інші працівники Університету у разі, якщо вони виявляють булінг (цькування), зобов’язані:
Невідкладне припинення небезпечного впливу під час випадку булінгу (цькування) є правом та обов’язком кожного учасника освітнього процесу. У разі застосування заходів щодо припинення (втручання, відвернення, перешкоджання, реагування) такого впливу слід дотримуватись принципу «пропорційності»: шкода, яка заподіяна у результаті впливу (припинення, відвернення), не повинна перевищувати блага, для захисту якого цей вплив застосований.
IIІ. Подання заяв або повідомлень про випадки булінгу (цькування) в Університеті
1. Учасники освітнього процесу можуть повідомити про випадок булінгу (цькування), стороною якого вони стали або підозрюють про його вчинення стосовно певної, у тому числі й неповнолітньої особи та (або) такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу або про який отримали достовірну інформацію, ректора Університету або інших суб’єктів реагування.
Заяви або повідомлення про випадок булінгу (цькування) або підозру щодо його вчинення приймає проректор з навчально-методичної роботи Університету.
Повідомлення можуть бути в усній та (або) письмовій формі, в тому числі із застосуванням засобів електронної комунікації.
Повідомлення (інформація) про випадок булінгу (цькування), отримані проректором з навчально-методичної роботи в усній формі, мають бути зафіксовані у письмовій формі та зареєстровані відповідно до порядку внутрішнього діловодства.
Подання та розгляд заяв про випадки булінгу (цькування) в Університеті здійснюються відповідно до законів України «Про освіту» та «Про звернення громадян», зокрема з урахуванням:
Діловодство щодо звернень громадян ведеться відповідно до Інструкції з діловодства за зверненнями громадян в органах державної влади і місцевого самоврядування, об’єднаннях громадян, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності, в засобах масової інформації, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 14 квітня 1997 р. № 348.
2. Проректор з навчально-методичної роботи Університету у разі отримання заяви або повідомлення про випадок булінгу (цькування):
[1] У свою чергу поліція, отримавши інформацію від суб’єктів реагування (у тому числі від ректора Університету) про надходження повідомлення про випадок булінгу (цькування), здійснює належне реагування відповідно до порядку, встановленого законодавством.
За результатами перевірки інформації, що міститься у повідомленні суб’єкта реагування (у тому числі керівника закладу освіти), поліція визначає чи підтвердився факт булінгу (цькування). У разі не підтвердження факту булінгу (цькування), поліція повідомляє про це керівника закладу освіти та осіб, які були зазначені як сторони булінгу (цькування) у повідомленні до поліції, а у разі підтвердження відповідного факту – діє в межах своєї компетенції у порядку, встановленому законодавством.
Незалежно від результатів перевірки поліцією інформації, зазначеної у повідомленні про випадок булінгу (цькування), ректор Університету та Комісія з розгляду випадків булінгу (цькування) в Університеті здійснюють реагування відповідно до цього Положення.