uken0 800 311 777 - Служба підтримки вступника
uken0 800 311 777 - Служба підтримки вступника

Кафедра підготовки офіцерів запасу

Військова підготовка громадян України на кафедрі підготовки офіцерів запасу Військово-юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого організовується та здійснюється відповідно до Конституції України, Законів України “Про військовий обов’язок і військову службу”, “Про вищу освіту”, Порядку проведення військової підготовки громадян України за програмою підготовки офіцерів запасу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 лютого 2012 року № 48 (зі змінами), Інструкції про організацію військової підготовки громадян України за програмою підготовки офіцерів запасу, затвердженої наказом Міністерства оборони України та Міністерства освіти і науки України від 14 грудня 2015 року № 719/1289, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 31 грудня 2015 року за № 1678/28123 (зі змінами), статутів Збройних Сил України, наказів і директив Міністерства оборони України, Генерального штабу Збройних Сил України, Кваліфікаційної характеристики та Програми підготовки офіцерів запасу за відповідною військово-обліковою спеціальністю.

Військову підготовку на добровільних засадах проходять громадяни України (далі – громадяни), які мають або здобувають ступінь вищої освіти не нижче бакалавра, придатні до військової служби за станом здоров’я та морально-діловими якостями у віці від 18 до 40 років.

На кафедрі вивчається навчальна дисципліна «Військова підготовка», яка складається з 4 розділів та 16 змістових модулів. Термін навчання – два роки.

Навчання громадян України здійснюється методом “військового дня” без відриву від основного місця навчання – щосуботи, за наступними військово-обліковими спеціальностями:

  • психологія;
  • юрисконсультська робота;
  • організація морально-психологічного забезпечення.

Громадяни можуть проходити військову підготовку за умови відповідності спеціальностей, які вони мають або за якими здійснюється їх підготовка у закладі вищої освіти (не тільки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого), військово-обліковій спеціальності, за якою проводиться підготовка офіцерів запасу.

     Військова підготовка на кафедрі підготовки офіцерів запасу здійснюється у формі навчальних занять, самостійної роботи, практичної підготовки, навчального збору, контрольних заходів. Основними видами навчальних занять є лекції, семінарські, групові, практичні заняття та консультації, групові вправи, тактичні заняття, тактичні навчання

Під час проведення занять головна увага приділяється вивченню громадянами досвіду, набутого підрозділами Збройних Сил України в бойових діях під час  проведення  АТО/ООС, багатонаціональних навчаннях, миротворчих місіях і міжнародних програмах з метою формування у них високих морально-психологічних, військово-професійних та лідерських якостей (твердість характеру, адекватна оцінка загрози з боку противника, розуміння спроможності підпорядкованого підрозділу в реальному бою, підвищена стресостійкість, здатність швидко адаптуватись до швидкоплинної обстановки, впевненість у своїх діях, особиста мужність) для подальшого виконання військового обов’язку за призначенням.

На заняттях використовується технічні засоби навчання, навчальні кінофільми, слайди, презентації. Під час практичного навчання особлива увага приділяється виконанню нормативів.

Заняття зі стрілецької зброї та вогневої підготовки, інженерного забезпечення, радіаційного, хімічного, біологічного захисту підрозділів, організації військового зв’язку, військово-медичної підготовки проводяться у комплексному взаємозв’язку з вивченням питань бойового застосування підрозділів Сухопутних військ Збройних Сил України в сучасному бою. На заняттях обов’язково створюється обстановка з ситуаційним проведенням ймовірних дій або дій, які проходили під час антитерористичної операції (ООС). Після першого року навчання з громадянами проводяться комплексні практичні заняття з вивчення курсу первинної військово-професійної підготовки – (21 доба) за рахунок канікулярної відпустки

Наприкінці другого року навчання громадян, які пройшли теоретичний курс з військової підготовки, призивають військкомати за місцем військового обліку, до проходження передбаченого програмою військової підготовки навчального збору терміном – 30 діб. Навчальний збір проводиться на базі навчального центру Харківського університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба та Військово-юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, які мають відповідну польову навчальну матеріально-технічну базу для проведення практичного навчання.

Проведення збору є завершальним етапом військової підготовки. На навчальному зборі удосконалюються командирські та методичні навички громадян, виконуються вправи стрільб і вирішуються інші практичні завдання.

Контроль якості військової підготовки громадян здійснюється шляхом складання ними заліків та екзаменів. Для громадян, які навчаються за цією програмою, установлюється не більше трьох заліків і двох екзаменів за весь період навчання з урахуванням випускного екзамену.

Випускний екзамен є кінцевим підсумковим контрольним заходом програми військової підготовки, який проводиться з метою визначення фактичної відповідності якості підготовки громадян вимогам до військових фахівців, визначених кваліфікаційною характеристикою офіцерів запасу за відповідною військово-обліковою спеціальністю. При цьому перевірці підлягають як теоретичні знання, так і практичні вміння та навички тих, хто навчається.

До складання випускного екзамену допускаються громадяни, які пройшли повний курс військової підготовки, передбачений програмою підготовки офіцерів запасу, та навчальний збір у повному обсязі.

Після виконання програми навчального збору та складання випускного екзамену громадяни, які проходять військову підготовку, в урочистих умовах складають Військову присягу згідно з порядком, встановленим Статутом внутрішньої служби Збройних Сил України.

Громадянам України, які мають освітній ступінь вищої освіти не нижче бакалавра, пройшли повний курс військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу, склали встановлені іспити та атестовані до офіцерського складу, присвоюється первинне військове звання офіцерського складу молодший лейтенант запасу. Після закінчення навчання та присвоєння первинного військового звання офіцерського складу випускники кафедри підготовки офіцерів запасу можуть проходити військову службу за контрактом або за призовом  у Збройних Силах України та інших силових структурах України.