Сучасні наукові дослідження, які здійснюються на кафедрі пов’язані з розвитком наукових шкіл д.ю.н., проф. С.Г. Серьогіної та д.ю.н., проф. П.М. Любченка.
Доктор юридичних наук, професор Любченко Павло Миколайович був одним з учнів доцента Яворського В.Д., який у 2008 році захистив докторську дисертацію на тему «Місцеве самоврядування в системі інститутів громадянського суспільства: конституційно-правовий аспект». Із 1997 по 2019
роки він обіймав посади асистента, доцента та професора кафедри державного будівництва. Головними напрямами його наукових досліджень є проблеми конституційного, муніципального права, виборче право та процес, становлення й розвиток громадянського суспільства. Ключові роботи: «Конституційно-правові основи розвитку місцевого самоврядування як інституту громадянського суспільства» (2006) Організаційні форми роботи представницьких органів місцевого самоврядування (у співавт., 2012), «Муніципальне право України» (2012). У жовтні 2019 року Постановою Верховної Ради України Любченка П.М. призначено на посаду члена Центральної виборчої комісії.
У число науковців, підготовлених під керівництвом Серьогіної Світлани Григорівни, які займаються дослідженням проблем конституційного та муніципального права увійшли кандидати юридичних наук, доценти О.Ю. Лялюк, В.Є. Шеверєва, М.О. Петришина, О.О. Фролов, А.С. Чиркін, А.В. Маринів, І.І. Омелько. На цей час теми докторських дисертацій під науковим консультуванням С.Г. Серьогіної затверджені доцентам І.І. Бодровій, О.Ю. Лялюку, М.О. Петришиній.
У 2013 р. Світлана Григорівна захистила дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора юридичних наук на тему: «Форма правління в Україні: конституційно-правовий аспект». Основними напрямами наукових досліджень проф. Серьогіної С.Г. є питання форми держави, правового статусу Президента України, організаційно-функціональні аспекти розвитку муніципальної влади, реформа децентралізації влади та інші. Вона опублікувала понад 200 наукових праць, серед яких: «Теоретично-правові та організаційні засади функціонування інституту президентства в Україні» (2001), «Регіоналізація і вибори як засоби удосконалення владних відносин в Україні: теорія і практика» (у співавт., 2003), «Конституційно-правові засади становлення української державності» (у співавт., 2003), «Конституція України: науково-практичний коментар» (у співавт., 2003), «Державне будівництво і місцеве самоврядування в Україні: підручник» (у співавт., 2005, 2011, 2017, 2019), «Правова культура в умовах становлення громадянського
суспільства» (у співавт., 2007), «Правова система України: історія, стан та перспективи: у 5 т. Т. 2: Конституційні засади правової системи України і проблеми її вдосконалення» (у співавт., 2008 (укр.), 2013 (англ.), «Проблеми функціонування місцевих рад та їх виконавчих органів» (у співавт., 2009), «Проблеми та перспективи запровадження індивідуальної конституційної скарги в Україні» (у співавт., 2010), «Конституція України: науково-практичний коментар» (у співавт., 2011), «Форма правління: питання конституційно-правової теорії та практики» (2012), «Правова доктрина України: у 5 т. Т. 2: Публічно-правова доктрина України» (у співавт., 2013 (укр.), 2016 (англ.), «Правова наука України: сучасний стан, виклики та перспективи розвитку» (у співавт., 2021).
На кафедрі також працюють такі дослідники (у дужках – ключові роботи і рік видання): Стешенко Тетяна Віталіївна, канд. юрид. наук, доцент («Правовий статус, система і організація роботи виборчих комісій», 2006); Бодрова Ірина Іванівна, канд. юрид. наук, доцент («Правовий статус асоціацій місцевих рад України: питання теорії і практики», 2006); Величко Валерій Олександрович, канд. юрид. наук, доцент («Констітуційно-правовий статус місцевих державних адміністрацій в Україні», 2005); Соляннік Костянтин Євгенович, канд. юрид. наук, доцент («Виконавчі органи місцевих рад в Україні: правовий статус і організація роботи», 2004); Лялюк Олексій Юрійович, канд. юрид. наук, доцент («Основи організації і діяльності місцевих рад в Україні», 2007); Попрошаєва Олена Андріївна, канд. юрид. наук, доцент («Правове регулювання відносин у мережі Інтернет», у співавт., 2016); Гринчак Алла Анатоліївна, канд. юрид. наук, доцент («Протидія расизму, ксенофобії та екстремізму», 2018); Петришина Марина Олександрівна, канд. юрид. наук, доцент («Нормотворча діяльність в органах місцевого самоврядування в Україні», 2011); Гаращук Ілона Володимирівна, канд. юрид. наук, доцент («Комунальна власність: проблеми правового регулювання та управління (теоретичні та прикладні аспекти)», у співавт., 2020); Фролов Олександр Олександрович, канд. юрид. наук, доцент («Принцип державної підтримки та гарантії місцевого самоврядування в Україні: конституційно-правове регулювання і практика реалізації» (2014); Чиркін Антон Сергійович, канд. юрид.
наук, доцент («Конституційно-правове регулювання місцевого самоврядування в Польщі, Угорщині, Чехії», 2019); Муртіщева Аліна Олександрівна, канд. юрид. наук, доцент («Конституційно-правова відповідальність уряду в державах Європейського Союзу: теорія та практика», 2022); Фоміна Світлана Валеріївна, канд. юрид. наук, асистент («Голосування як стадія виборчого процесу в зарубіжних країнах: конституційно-правовий аспект», 2017); Омелько Іван Іванович, канд. юрид. наук, доцент («Конституційно-правове регулювання форм діяльності депутатів місцевих рад в Україні», 2022).
Наукові дослідження кафедри втілюються в прикладну нормотворчу діяльність органів державної влади та місцевого самоврядування. Члени кафедри беруть участь у розробці проектів законів, рішень місцевих рад, виступають експертами надісланих органами влади проектів нормативно-правових актів. Кафедра державного будівництва співпрацює з науковими та навчальними закладами, взаємодіє з органами державної влади та місцевого самоврядування. Викладачі кафедри узагальнюють практику їх роботи, розробляють рекомендації щодо її удосконалення, надають консультації органам публічної влади, посадовим особам місцевого самоврядування та державним службовцям з різних питань державного будівництва та місцевого самоврядування.
На кафедрі функціонують постійнодіючі студентські наукові гуртки з дисциплін «Державне будівництво і місцеве самоврядування», «Державне (конституційне) право зарубіжних країн», «Державна влада і місцеве самоврядування: питання теорії і практики». Традиційно, до Дня місцевого самоврядування кафедра організовує студентську науково-практичну конференцію та видає збірку тез наукових доповідей.
Особливу увагу приділено навчально-методичному забезпеченню навчального процесу та дисциплін, які викладаються, видані підручники, навчальні та навчально-методичні посібники. Розроблені навчальні електронні інформаційні комплекси для дистанційної роботи із студентами з усіх навчальних дисциплін, що викладаються.
Вчені кафедри беруть участь у наукових та науково-методичних конференціях, круглих столах, семінарах, вебінарах тощо на яких розглядаються актуальні проблеми конституційного, муніципального права, державного будівництва, місцевого самоврядування, територіальної організації влади.