Інститут підготовки юридичних кадрів для Служби безпеки України Національного університету «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого» було засновано 8 липня 1994 року.
Основними завданнями навчального підрозділу у складі вищого навчального закладу є підготовка фахівців-юристів для СБ України, а також підвищення кваліфікації співробітників слідчих, юридичних та оперативних підрозділів Служби безпеки України.
За роки функціонування в Інституті підготовлено майже 1600 висококваліфікованих офіцерів-юристів, з яких 38 відсотків отримали дипломи з відзнакою.
За конкретні результати в оперативно-службовій діяльності близько 220 його випускників відзначено державними нагородами і відомчими відзнаками Служби безпеки України, 83 визнано переможцями конкурсів «Кращий слідчий», «Кращий оперативний співробітник», «Кращий молодий співробітник», «Професіонал року». Нині 110 офіцерів – випускників займають керівні посади від начальників секторів до заступників начальників регіональних органів та функціональних підрозділів Центрального управління СБ України.
За оцінками керівників підрозділів, органів, закладів та установ СБ України, в рамках щорічного моніторингу молодих співробітників органів державної безпеки, випускників ІПЮК для СБУ характеризує високий професійний рівень фахової підготовки, високі морально-етичні, патріотичні якості та культура поведінки.
В Інституті здійснюється спеціальна підготовка фахівців за спеціалізаціями «Особливості досудового розслідування в Службі безпеки України», «Правове забезпечення оперативно-службової діяльності СБ України» та «Основи забезпечення державної безпеки, контррозвідувальної та оперативно-розшукової діяльності» трьома спеціальними кафедрами. Формування у майбутніх офіцерів військової складової, а саме – засвоєння вимог Статутів Збройних Сил України, основ загальної тактики, тактико-спеціальної підготовки, вогневої та спеціальної фізичної підготовки – забезпечує спеціальна кафедра № 4 «Тактико-спеціальна, вогнева та спеціальна фізична підготовка».
Навчальний процес на спеціальних кафедрах здійснюється високопрофесійним науково-педагогічним складом з числа колишніх співробітників органів державної безпеки зі значним досвідом слідчої, правової, а також оперативно-розшукової і контррозвідувальної діяльності, у тому числі на керівних посадах. Кращі професійні традиції курсантам передають випускники Інституту, які після практичної роботи повернулись до своєї Alma Mater на викладацьку роботу.
З метою придбання необхідних навичок та умінь у відповідності до сучасних вимог і потреб оперативно-службової діяльності СБ України, на виконання рішень колегії Служби безпеки України, в Інституті запроваджено 14 спеціальних курсів відповідно до визначених спеціалізацій.
Для підвищення ефективності проведення занять, посилення їх практичної спрямованості до навчального процесу залучаються співробітники Центрального управління та регіональних органів СБ України, слухачі курсів підвищення кваліфікації, ветерани органів державної безпеки.
З метою наближення навчального процесу до майбутньої практичної діяльності курсанти Інституту проходять навчально-ознайомчу практику (на 2 курсі) в правоохоронних та судових органах України, оперативно-службову практику (на 4 курсі) в практичних підрозділах СБ України та практику зі спеціальності (на 5 курсі) у підрозділах СБ України, до яких планується розподіл випускників для подальшого проходження служби.
У процесі професійної підготовки понад 70 відсотків навчального часу відводиться для відпрацювання практичних вмінь і навичок слідчих дій, оперативно-розшукових й контррозвідувальних заходів. Заняття проводяться з використанням матеріалів конкретних оперативно-розшукових та кримінальних справ, носять творчий характер і передбачають інтерактивні форми із розподілом ролей (слідчі, судді, позивачі, відповідачі, спеціалісти, поняті, оперативні працівники, підозрювані, захисники тощо). В освітньому просторі активно використовуються електронні мультимедійні проектори, цифрові відео та фотокамери. Відпрацюванню курсантами вправ з вогнепальною зброєю передують заняття в електронному тировому комплексі на базі ПЕОМ. Інтернет-термінал Інституту та комп’ютерний клас інтегровані в інформаційно-комунікаційну структуру Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.
На теперішній час в Інституті працюють 1 доктор наук, 7 кандидатів наук, 3 доцента, 1 професор, 13 співробітників є аспірантами та здобувачами наукового ступеню кандидат юридичних наук.
Співробітниками Інституту захищено 1 докторська та 9 кандидатських дисертацій.
Починаючи з 2004 року проведено біля 40 наукових конференцій та науково-практичних семінарів.
Науково-педагогічний склад Інституту у взаємодії з підрозділами Центрального управління й регіональними органами СБ України, профільними кафедрами Національного юридичного університету ім. Ярослава Мудрого, Науково-дослідним інститутом вивчення проблем злочинності імені
В.В. Сташиса Національної академії правових наук України залучається до підготовки проектів законів та відомчих нормативно-правових актів, бере безпосередню участь у розробці пропозицій щодо реформування Служби безпеки України, удосконалення законодавства у галузі державної безпеки.
Для наукового забезпечення навчального процесу та пошуку ефективних шляхів вирішення нагальних проблем сучасної оперативно-службової діяльності СБ України в Інституті здійснюється науково-дослідна робота з питань досудового розслідування, контррозвідувальної й оперативно-розшукової діяльності, протидії злочинам проти основ національної безпеки. Розробляються й надаються методичні рекомендації щодо розслідування злочинів, віднесених до підслідності Служби безпеки України, наукові роз’яснення з правових питань, які виникають у практиці органів СБ України.
З 2000 року науковцями навчального підрозділу виконано 8 науково-дослідних робіт. Науково-педагогічний склад Інституту підготував 18 монографій та інших наукових робіт, понад 30 збірників матеріалів науково-практичних конференцій та семінарів, 40 навчальних і навчально-методичних видань, більше 25 науково-практичних видань.
В Інституті започатковано проведення постійно діючих науково-практичних семінарів: «Досудове розслідування: актуальні проблеми та шляхи їх вирішення» і «Правове забезпечення оперативно-службової діяльності: актуальні проблеми та шляхи їх вирішення», в яких приймають участь широке коло науковців та практичних працівників правоохоронних органів, органів державної влади і управління, експертних установ. Щорічно проводяться семінари й круглі столи з питань контррозвідувальної та оперативно-розшукової діяльності, історії розвідки та контррозвідки.
З метою розвитку наукової творчості курсантів при спеціальних кафедрах Інституту плідно працюють наукові гуртки. Як результат, – у 2011-2014 роках 8 представників курсантського складу, які стали переможцями конкурсу наукових робіт за програмами міжнародних конференцій «Захист демократичних цінностей і дотримання прав людини у діяльності спецслужб», були нагороджені цінними подарунками Голови Служби безпеки України та тижневими поїздками в Міжнародний навчальний центр співробітників поліції у місті Будапешт (Угорщина) International Law Enforcement Academy та Штаб-квартиру НАТО у м. Брюссель (Королівство Бельгія).
Щорічно курсанти, які досягають високих результатів у навчанні, науковій роботі та службовій діяльності, відзначаються стипендіями Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Харківської обласної державної адміністрації та Харківського міського Голови.
З 2011 року курсанти Інституту та курсантські підрозділи систематично відзначаються як переможці конкурсів «Кращий студент» та «Краща навчальна група» Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого. Крім того, протягом богатьох років, Інститут підготовки юридичних кадрів займає призові місця серед інших факультетів та інститутів Університету по навчанню.
З березня 2005 року в Інституті започатковано курси підвищення кваліфікації. Станом на теперішній час, на 39 потоках підвищили кваліфікацію 611 співробітників практичних підрозділів СБ України, з яких 317 співробітників слідчих підрозділів, 71 співробітник оперативних підрозділів, 83 керівника слідчих підрозділів, 68 керівників оперативних підрозділів, 72 юрисконсульта.
Невід’ємною складовою професійної підготовки є виховання курсантів у дусі кращих національних традицій. В Інституті створено ефективну систему патріотичного виховання, спрямовану на формування громадянина-патріота, який на основі вірності культурно-історичним цінностям та успадкування кращих надбань українського народу, набуття професійного досвіду досягає високого рівня національної і корпоративної культури та стає здатним свідомо відстоювати державні інтереси. Протягом всього навчання здійснюється процес перетворення вчорашнього школяра на професійно підготовленого фахівця, відданого своїй справі, своєму народові та Батьківщині.
З метою патріотичного виховання систематично проводяться заходи, присвячені святкуванню знаменних та пам’ятних дат в житті нашої країни і українського народу, зокрема, Дня соборності України, Дня Перемоги у Великій Вітчизняній війні, Дня Незалежності України, Дня українського козацтва, Дня вшанування жертв голодомору та політичних репресій, Дня вшанування жертв Голокосту та інші. Завдяки плідній співпраці з ветеранськими організаціями у навчальному підрозділі на практиці реалізується спадкоємність поколінь захисників Вітчизни. Кожного місяця організуються виховні заходи із залученням ветеранів Великої Вітчизняної війни, органів державної безпеки, учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та локальних війн на території інших держав. З 2008 року започатковано змагання з військово-прикладних видів спорту на призи Харківської обласної спілки воїнів-інтернаціоналістів, до яких запрошуються команди й інших військових навчальних закладів м. Харкова. Щороку організовується відвідування курсантами Інституту історичних комплексів козацької слави у Чигирині, на Хортиці та у Батурині.
Напрацьовано широкий спектр сучасних форм і методів виховної роботи, до якого разом з традиційними індивідуальними заходами входять екскурсії по місцях бойової слави, у музейно-історичні комплекси та національно-культурні заповідники; тематичні лекції, зустрічі-бесіди та вечори-реквієми; пошукові роботи та упорядкування меморіалів захисникам Батьківщини; огляди-конкурси патріотичної пісні; курсантські наукові дослідження історії національно-визвольних рухів і органів державної безпеки; урочисті військові ритуали вручення курсантських погонів та особистої бойової зброї, складання Військової Присяги і прощання зі службовим прапором Інституту.
Офіцери та курсанти Інституту проводять активну роботу по наданню допомоги підшефному дитячому будинку «Зелений Гай». Практично кожного місяця організовуються виїзди для проведення святкових дитячих ранків та концертів художньої самодіяльності, здійснення благоустрою дитячих ігрових майданчиків і прилеглої території, передачі дітям подарунків: дитячої літератури, іграшок, солодощів тощо. Спільні заходи приносять користь не тільки дітям, але й сприяють вихованню у курсантів почуття відповідальності, гуманізму та людяності.
Багато уваги приділяється розвитку творчих і художніх здібностей курсантів. Систематично організуються конкурси самодіяльності, виставки художньої творчості, літературні вечори та концерти, змагання з інтелектуальної гри «Брейн-ринг».
З 2006 року стало доброю традицією напередодні Нового Року проводити гру КВК серед команд курсантських підрозділів на Кубок начальника Інституту. У цьому заході приймає участь увесь особовий склад навчального підрозділу, запрошуються ветерани Інституту, батьки курсантів та викладачі НЮУ імені Ярослава Мудрого, які вболівають за улюбленців, адже добра підготовка команд та святкові жарти піднімають настрій всім присутнім, надають позитивних емоцій і веселого настрою напередодні Нового Року.
Команди-призери нагороджуються цінними подарунками. З числа найбільш кмітливих та винахідливих формується збірна команда КВК Інституту, яка є багаторічним переможцем чемпіонату Університету, успішно представляла Університет та СБУ на першості відкритої молодіжної ліги м. Харкова та Всеукраїнських фестивалях КВК, а у 2010 році стала переможцем XVII Всеукраїнського фестивалю КВК «Жемчужина у моря – 2010».
Гордістю Інституту й Університету є духовий оркестр, високий професійний рівень якого сприяє духовному вихованню курсантів, підтримує їх високі моральні якості та прививає любов до української культури. Колектив очолює Заслужений артист України підполковник Скрипчук В.П.
Первинна військово-професійна підготовка курсантів Інституту є важливою складовою у підготовці майбутнього офіцера СБ України. Головною її метою є отримання необхідних військових знань та навичок дій у сучасному бою, виховання віри в себе й у військовий колектив.
На заняттях курсанти вивчають основи сучасного бою, обов’язки солдат в бою, матеріальну частину автомата, прийоми та правила стрільби з нього, уміння виконувати одиночні тактичні прийоми, самостійно діяти в обороні та наступі, влучно вражати із автомата нерухомі та мобільні цілі, користуватися індивідуальними засобами захисту, надавати першу медичну допомогу, виконувати стройові прийоми без зброї та зі зброєю.
Місяць нелегкої, але надзвичайно цікавої та пізнавальної роботи на «курсі молодого бійця», сприяє фізичному загартуванню і психологічному змужнінню молоді, усвідомленню складності та важливості вибраної професії.
На тактико-спеціальних навчаннях курсанти 3-го курсу набувають знання та вміння з тактики боротьби з тероризмом у сучасних умовах з урахуванням досвіду локальних війн і збройних конфліктів, порядку організації та проведення спеціальних військових операцій по пошуку, затриманню або ліквідації розвідувально-диверсійних формувань. Заняття проводяться як у спеціально обладнаних класах Інституту, Національної академії Національної гвардії України та Центру підготовки працівників ГУ МВС України в Харківській області, так й у польових умовах Центру спеціальних операцій «А» СБ України. До занять залучаються співробітники спеціального підрозділу «Альфа» Служби безпеки України, які мають значний досвід виконання бойових завдань, у тому числі під час миротворчих місій.
Подолання усіх труднощів, які виникають під час навчань, дозволяє загартувати характер та волю курсантів, зміцнити їх духовно й фізично, більш якісно підготувати до майбутньої професії захисника Вітчизни.
Одним із основних елементів професійного навчання майбутніх співробітників СБ України є фізичне виховання та спеціальна фізична підготовка. На базі Національного юридичного університету в сучасних спортивних залах, споряджених різноманітними тренажерами, багато курсантів проводять тренування в різних спортивних секціях і досягли позитивних результатів.
Безпосередньо в Інституті функціонують секції з рукопашного бою та офіцерського триборства, у яких тренуються курсанти.
Серед вихованців Інституту – 1 чемпіон Європи з боротьби самбо, 3 чемпіони та призери чемпіонатів СБ України з рукопашного бою і службового двоборства, понад 50 переможців Всеукраїнських, обласних та регіональних спортивних першостей. У стінах Інституту підготовлено 1-го майстра спорту міжнародного класу, 6 майстрів спорту України, 24 кандидати у майстри спорту України та близько 85 першорозрядників. Збірні команди Інституту з різних видів спорту постійно стають призерами змагань, які проводяться Харківською обласною організацією «Динамо».
Курсанти Інституту проживають у гуртожитку, будівля якого має найсучасніший інтер’єр, затишні кімнати, зручні комфортабельні меблі, сучасні кухні, які спроектовані й обладнані за останнім словом техніки та дизайну.
На прилеглій до гуртожитку території силами курсантів обладнані місця для спортивного дозвілля – спортивний майданчик та міні-гольф поле. Крім цього, у 2009 році, за ініціативою керівництва нашого навчального підрозділу, біля гуртожитку заснована алея випускників Інституту. Щороку на цій алеї випускний курс саджає дерево, залишаючи таким чином свій слід в історії Інституту для наступних поколінь вихованців Інституту.
Протягом усього часу функціонування Інституту здобутки курсантів і випускників навчального підрозділу переконливо доводять, що унікальне поєднання кращих традицій навчання юристів в Університеті зі спеціальною підготовкою майбутніх офіцерів забезпечує можливість на високому рівні та відповідно до сучасних вимог готувати фахівців юридичного профілю для Служби безпеки України.