Факультет прокуратури є найбільшим структурним підрозділом Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого. Він був створений у 1974 році як судово-прокурорський факультет №1 Харківського юридичного інституту. У 1995 році для поліпшення підготовки прокурсько-слідчих кадрів для органів прокуратури України відповідно до Розпорядження Президента України від 10 лютого 1995 року №35/95-рп на підставі двосторонньої домовленості між ректоратом Національної юридичної академії України імені Ярослава Мудрого та Генеральною прокуратурою України і за згодою Міністра освіти України прокурорсько-слідчий факультет №1 був реорганізований в Інститут підготовки кадрів для органів прокуратури України.
Гармонійне поєднання фундаментальної юридичної освіти та спеціалізованої підготовки майбутніх працівників органів прокуратури України здійснюється за допомогою включення до навчальної програми спеціальних дисциплін, а саме: основи прокурорської діяльності, організація роботи в органах прокуратури, служба в органах прокуратури, досудове розслідування кримінальних правопорушень, тактика і методика організації роботи прокурора, проблеми кваліфікації корупційних і пов’язаних з корупцією злочинів, практикум з криміналістики, психологія слідчої та прокурорської діяльності, розслідування злочинів: загальнокриміналістичні засади методики, тактики й технологій, судове право, запобігання корупції та ін..
Навчальний процес постійно вдосконалюється з урахуванням потреб практики шляхом доповнення його новими освітніми компонентами. Здобувачі факультету мають можливість обрати додаткові дисципліни, побудувати свою індивідуальну освітню траєкторію. Найбільш запитуваними дисциплінами – є особливі порядки кримінального провадження, нагляд прокурора за слідчими (розшуковими) та негласними слідчими (розшуковими) діями, прокурор в особливих порядках кримінального провадження, прокурор у судових стадіях кримінального провадження, теорія та практика кримінального процесуального доказування.
Підготовка високоосвічених і кваліфікованих юристів забезпечується завдяки потужному науково-освітньому потенціалу професорсько-викладацького складу, представленого, насамперед завідувачами кафедр Університету та практиками, які є відомими фахівцями у галузі права як в Україні, так і за її межами. Вказане сприяє виконанню одного із основних завдань факультету – максимальне наближення навчального процесу до вирішення проблем та потреб практики.
Викладачі факультету прокуратури беруть постійну участь у науковому забезпеченні діяльності вищих органів державної влади України, Зокрема, професор кафедри кримінального права Ю.В. Баулін є головою, а завідувач кафедри Ю.А. Пономаренко – членом робочої групи з питань розвитку кримінального права Комісії з питань правової реформи при Президентові України, яка підготувала проєкт Нового Кримінального кодексу України.
Навчаючись на бакалавріаті та магістратурі здобувачі факультету мають можливість скористатися програмами міжнародної академічної мобільності, які передбачені угодами між Університетом та закладами вищої освіти інших країн. Найкращі студенти факультету щорічно стають лауреатами іменних стипендій Президента України та Верховної Ради України.
У складі факультету діє студентське самоврядування, яке дає змогу проявити свої організаційні та лідерські якості. Приєднатися до лав самоврядування може кожен здобувач – Instagram: @fp_nlu.
Наявність творчих гуртків та спортивних команд забезпечує розвиток творчих і спортивних здібностей здобувачів. Студенти під час здобуття сучасної юридичної освіти вже формуються як особистості з лідерськими якостями.
На факультеті функціонує юридична клініка, в якій всі студенти мають можливість отримати базові практичні навики роботи з населенням, надання юридичних консультацій та складання документів.
До інфраструктури факультету прокуратури входять навчальний корпус, три затишні студентські гуртожитки, їдальня, бібліотека, спортивний комплекс із басейном, великий стадіон зі спортивним обладнанням та сучасне футбольне поле зі штучним покриттям.
Факультет прокуратури знаходиться в окремій будівлі. У розпорядженні студентів 6 сучасних лекційних залів, простора актова зала на 540 місць, зала для офіційних зустрічей та конференцій, 2 комп’ютерних класи, 57 навчальних аудиторій, в яких зручно навчаються понад 2500 здобувачів. Всі лекційні зали забезпечені інформаційно-технологічним обладнанням (проєкторами, мультимедійними екранами та дошками, великими моніторами, фліпчартами). Все становить єдиний студентський кампус.
Диспетчери факультету: