0 800 311 777 - Служба підтримки вступника
0 800 311 777 - Служба підтримки вступника

Право на горе в часи війни: де межа між приватністю та суспільним інтересом у висвітленні воєнних злочинів?

18.12.2024 @ 08:00 - 17:00
Завантаження Події
  • Ця подія минула.

Кафедра прав людини та юридичної методології Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого запрошує долучитися до круглого столу на тему «Право на горе в часи війни: де межа між приватністю та суспільним інтересом у висвітленні воєнних злочинів?», де науковці, правозахисники та медійні адвокаційні ініціативи зможуть зустрітися та обговорити питання висвітлення воєнних злочинів й права людини на приватність в юридичному, правозахисному та медійному вимірах.

До участі в якості слухачів та дискусії запрошуються науковці, аспіранти, студенти, журналісти, юристи-практики та всі, хто зацікавлений в тематиці прав людини.

Дата і час проведення: 18 грудня 2024 року о 13.00-15.30 (за Київським часом)

Формат: онлайн

Зареєструватися можна тут

З будь-яких питань щодо круглого столу можна звертатися за електронною адреcою: t.i.gorbachevska@nlu.edu.ua.

 

Концепція

Численні публікації світлин й особистих даних жертв війни та їх рідних стали проявом колективного горя, а також зібрання доказів російських злочинів проти України. На тлі загального суспільного інтересу до висвітлення військових злочинів межа між приватним та публічним життям втрачає чіткість, а іноді – зникає. Первинний шок від трагедії, стрес, швидкість розповсюдження інформації у ЗМІ та соціальних мережах, й інші негативні фактори почасти не дають постраждалим та їх рідним можливості усвідомлено обрати: бажають вони чи ні, щоб їх особисті дані, а головне – особиста трагедія та горе – ставали надбанням всього суспільства.

Численні дослідження свідчать про високий рівень ре-травматизації потерпілих при неконтрольованому поширенні інформації про особисті трагедії, які постійно нагадають про пережите. Питання  поширення даних жертв війни має емоційні, психологічні та етичні виміри, але також має юридичний вимір в контексті захисту їх права на приватне життя. Таке право закріплене у ряді міжнародних документів із захисту прав людини, зокрема, у статті 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

В цьому контексті виникає низка питань: Чи може особа захистити своє право на приватне горе? Як це зробити в умовах надзвичайно швидкого поширення інформації у ЗМІ та соціальних мережах? Де межа між загальним суспільним інтересом у висвітленні воєнних злочинів і захистом потерпілих від постійної ре-травматизації? Чи допоможе у відповіді на ці питання практика із застосування Європейської конвенції з прав людини та основоположних свобод?

 

Спікерки:

Лариса Денисенко, адвокатка та правозахисниця, письменниця, членкиня правління Асоціації жінок-юристок «Юрфем».

Ольга Решетилова, правозахисниця, Голова Медійної ініціативи за права людини.

Світлана Хилюк, к.ю.н., юристка, директорка Школи права Українського Католицького Університету, адвокатка потерпілих Скнилівської трагедії.

Юлія Размєтаєва, к.ю.н., керівниця Центру права, етики та цифрових технологій  та доцентка кафедри прав людини та юридичної методології Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 

Дискусантки:

Олена Харитонова, к.ю.н., доцентка кафедри кримінального права Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, членкиня Групи експертів із протидії насильству щодо жінок і домашньому насильству (GREVIO).

Катерина Буряковська, к.ю.н., асистентка кафедри прав людини та юридичної методології Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 

Модераторка:

Тамара Горбачевська-Констанкевич, докторка філософії, асистентка кафедри прав людини та юридичної методології Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

Деталі

Дата:
18.12.2024
Час:
08:00 - 17:00