uk0 800 311 777 - Служба підтримки вступника
uk0 800 311 777 - Служба підтримки вступника

Інформація про наукові гуртки кафедри кримінального права

Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого. > Кафедри > Кафедра кримінального права > Інформація про наукові гуртки кафедри кримінального права

Однією з традицій кафедри кримінального права є плідна робота студентських наукових гуртків. Ще в ХІХ столітті співробітники кафедри приділяли велику увагу науковій роботі студентів. У той період така робота здійснювалася, в основному, у формі оголошення юридичним факультетом тем для здобуття студентами медалей і премій за їх наукові досягнення. Зокрема, на здобуття медалі з кримінального права теми оголошувалися у 1864 р. («Вчення про замах а злочин в засадах теорії і сучасних законодавствах»); у 1881 р. («Характеристика укладення про покарання кримінальні і виправні»); у 1883 р. («Мета кримінального покарання»); у 1886 р. («Правові підстави і мета кримінального покарання за вченням Ансельма Фейєрбаха»); у 1902 р. («Значення неповноліття в області кримінального ставлення в вину») та ін.

У 1869 році була заснована премія ім. Сергія Зарудного і на її здобуття також оголошувалися теми з кримінального права: у 1871 р. («Про необхідну оборону в засадах теорії і російському законодавстві від укладення царя Олексія Михайловича»); у 1875 і 1876 рр. («Про покарання втратою честі за сучасними законодавствами»); у 1884 р. («Про значення мотиву злочину»); у 1889 р. («Наклеп у пресі за укладенням і касаційними рішеннями» (цю премію отримав студент і майбутній професор О. Кисельов, який виконав роботу під науковим керівництвом професора Л. Є. Владимирова)); у 1895 р. («Історія смертної кари в Росії»); у 1899 р. («Вбивство на дуелі на Заході і в Росії»); у 1904 р. («Поняття випадкового злочинця і репресивні заходи стосовно цієї категорії злочинців»); у 1905 р. («Кримінальне право Руської Правди») та ін. У 1886 р. була заснована премія імені професора Палюмбецького і на її здобуття оголошувалися такі теми з кримінального права: у 1887 р. («Каральна система в кримінальному праві римлян»); у 1900 р. («Умовне засудження») та ін.

У подальшому на кафедрі був сформований студентський науковий гурток. Так, у 1930-1940-х рр. студентським науковим гуртком з кримінального права керував професор В. С. Трахтеров. Вихованцем цього гуртка був М. І. Бажанов, який у студентські роки під керівництвом В. С. Трахтерова виступив з трьома науковими доповідями з кримінального права: «Причинний зв’язок у кримінальному праві» (1946 р.), «Призначення покарання за сукупністю злочинів» (1947 р.) та «Проблема аналогії в кримінальному праві» (1948 р.). В наступні роки і сам професор М. І. Бажанов протягом декількох десятиліть керував студентським науковим гуртком з кримінального права. Не одне десятиліття студентським науковим гуртком керувала професор Л. М. Кривоченко. Довгий час (аж до свого призначення на посаду судді Конституційного Суду України) студентським науковим гуртком керував професор Ю. В. Баулін. Загалом же, за попередні роки студентський науковий гурток кафедри кримінального права став надійним джерелом поповнення кафедри молодими кадрами. Зокрема, в різний час аспірантами кафедри стали колишні студенти-гуртківці О. М. Лемешко, Ю. А. Пономаренко, В. А. Козак, О. В. Харитонова, Н. В. Маслак, С. В. Гринчак, М. В. В’юник, К.А. Новікова, В.Р. Філіпенко та багато інших.

Науково-дослідна робота студентів розглядається кафедрою як суттєва складова частина навчального процесу і важлива форма самостійної роботи студентів. На сьогоднішній день на кафедрі функціонують декілька студентських наукових гуртків, розподілених за принципом доступності для студентів, що навчаються у різних навчальних корпусах. Зокрема, студентськими науковими гуртками керують проф.  Л. М. Демидова, проф. Ю.В. Баулін та д.ю.н. Ю. А. Пономаренко, проф. В. І. Борисов, проф. Шепітько М.В. сумісно з доцентами Євдокімовой О.В. та Горностай А.В., доц. О. В. Харитонова. У роботі гуртків беруть активну участь викладачі, які здійснюють керівництво підготовкою доповідей окремих студентів (доц. О. Е. Радутний,  доц. Ю.В. Гродецький доц. О.В. Зайцев, ас.  Таволжанська Ю.С., ас. Базелюк В.В., ас. В’юник М.В. та ін.). У роботі гуртків беруть участь студенти 2, 3, 4 курсів денних факультетів, які записалися в гурток на 2 курсі і працюють у ньому до закінчення університету, багато з них мають бажання навчатися в аспірантурі.

Тематика гуртка охоплює значне коло проблем кримінального правопорушення та покарання, теоретичних і практичних проблем, що виникають у сфері кримінально-правових відносин.

Викладачі кафедри, які керують підготовкою доповідей, виходячи з теми, дають методичні рекомендації за структурою роботи, головним проблемним питанням, з питання вивчення літератури, матеріалів практики. Також знайомлять студентів з останніми змінами та доповненнями до КК України, умовами проведення конкурсів студентських наукових робіт, можливостями участі у студентських конференціях.

Основним та традиційним різновидом роботи студентського наукового гуртка є представлення та обговорення наукових повідомлень та доповідей.

У наукових гуртках кафедри здійснюються широкомасштабні проекти-презентації із залученням ЗМІ (зокрема, харківські медіа-ресурси достатньо широко висвітлювали засідання гуртка, присвячене формуванню основ міжнародного кримінального права з використанням матеріалів Харківського процесу над військовими злочинцями 1943 р.); практикуються зустрічі студентства з представниками органів суддівської влади, працівниками правоохоронних органів, відомими адвокатами; цікавим досвідом в сфері освітньої наукової діяльності серед студентів є також практичні посібники, підготовлені учасниками одного з гуртків, що функціонують на кафедрі, де студенти здійснили аналіз постанов Пленуму Верховного Суду України з метою виявлення протиріч в аналогічних правилах кримінально-правової кваліфікації, які закріплені щодо різних злочинів («Кваліфікація за ознаками складу злочину (аналіз постанов Пленуму Верховного Суду України)», 2011 р., «Правила кримінально-правової кваліфікації у постановах Пленуму Верховного Суду України», 2012). За ініціативою студентського наукового гуртка під керівництвом доцентів Ю. А. Пономаренка та О. В. Харитонової готується до друку бібліографія Харківської школи кримінального права.

В гуртку проф. Бауліна Ю.В. та д.ю.н. Пономаренко Ю.А. засідання гуртку часто проходять  у вигляді судових дебат. Найбільш цікаві теми, які обговорювались на засіданнях гуртку: «Суспільна небезпечність злочину: від теоретичного розуміння до практичного значення», «Обговорення рішення Конституційного Суду України щодо конституційності ст. 368-2 КК України».

Члени гуртків щороку беруть участь у студентських наукових конференціях, публікують тези наукових доповідей, а окремі з них –наукові статті. Традиційними стали ініційовані гуртківцями щорічні Харківські кримінально-правові читання, де  збираються студенти з різних міст та країн для обговорення актуальних кримінально-правових проблем. Таким заходом став науковий семінар, присвячений 90-річчю від дня народження проф. Л.М. Кривоченко, «Класифікація як проблема епістемології в кримінально-правових науках» (Харків, Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого, 20 квітня 2021 р.), в рамках якого був проведений «Студентський мудровертний турнір».

Гуртківці кафедри проявляють свої наукові таланти у багатьох конкурсах, олімпіадах, які проводяться як в Університеті, так і за його межами, стають їх дипломантами та переможцями. Так, зокрема, Степанюк Катерина (студентка 2 курсу Факультету прокуратури) отримала диплом ІІ ступеня у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт з галузей знань і спеціальностей у 2020/2021 навчальному році зі спеціальності «Право».

Трьох гуртківців визнано переможцями (1, 2 і 3 місце) конкурсу студентських наукових доповідей, що було проведено в межах підготовки міжнародної науково-практичної конференції «Кримінальне право в умовах глобалізації суспільних процесів: традиції та новації», (м. Харків, 15 травня 2020 р.). Захід присвячено пам’яті академіка В. В. Сташиса. Круглий стіл зібрав понад 80 студентів, що взяли участь у конкурсі студентських робіт та 10 школярів-конкурсантів, що цікавляться питаннями кримінального права. Було проведено два конкурси в межах підготовки міжнародного науково-практичного круглого столу: конкурс студентських наукових праць та конкурсу шкільних доповідей за темою: «Безпека людини. Безпека суспільства. Безпека світу». Право виступити на засіданні було надано і переможцям конкурсу  студентських наукових робіт.

В 2022 році команда студентів «Exaltatus», яка складалася зі студентів факультету прокуратури та факультету адвокатури Університету: Яворського Віталія, Коваля Артура, Зав’ялова Єгора, Квасильчука Дмитра, посіла 3-є місце на Всеукраїнському антикорупційному муткорті 2.0 (ВАМ), яке було організовано НАБУ та Національним агентством з питань запобігання корупції – НАЗК за сприяння UNDP Ukraine / ПРООН в Україні у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки ЄС та за підтримки Антикорупційної ініціативи ЄС, що фінансується ЄС, співфінансується і впроваджується МЗС Данії. Тренером команди була к.ю.н., асистентка кафедри кримінального права Ю.С.Таволжанська.

За результатами першого антикорупційного квесту для студентів, який був організований і проведений Асоціацією юридичних клінік України у жовтні 2023 р., дві студентські команди Університету посіли перші два місця. Перше місце посіла команда «Вартові справедливості» Факультету адвокатури, яку до змагань підготувала доцентка О. В. Євдокімова. Друге місце посіла команда «Exaltatus» Факультету прокуратури, яку до змагань підготувала асистентка Ю. С. Таволжанська. Команда Факультету прокуратури «Білі комірці», яка була створена зі студентів 2 курсу, стали фіналістами офлайнової частини Антикорупційного квесту та увійшли до топ 7 команд змагань (тренер доц. Євдокімова О.В.) Студенти працювали індивідуально та у командах, і впродовж чотирьох місяців вирішували практичні ситуації, пов’язані із корупцією у ЗВО; перевіряли свої знання, складаючи тести; відвідували онлайн-вебінари від фахівців та фахівчинь АЮКУ, НАЗК, НАБУ, САП, Проєкту «Підтримка організацій-лідерів у протидії корупції в Україні «ВзаємоДія» та інших партнерів Асоціації, які працюють у сфері протидії корупції. Команда переможець «Вартові справедливості» отримали можливість побувати в Дубліні та дізнатися про досвід Ірландії у сфері запобігання корупції.

Також у 2023 році відбулися І Національні дебати з кримінального права імені Юлії Шевченко. Юлія Шевченко була аспіранткою кафедри кримінального права та загинула 31 липня 2023 року в одній з найгарячіших точок фронту. Національні дебати з кримінального права імені Юлії Шевченко були організовані ELSA Kharkiv та ELSA Kyiv. Авторами фабул і суддями дебатів виступили викладачі кафедри – Юрій Пономаренко і Олена Євдокімова, в організації заходу взяли участь студенти: факультету прокуратури Владислав Лисаков, Вікторія Посашкова, факультету юстиції Аліса Тихоненко, Альона Михня, Володимир Урбанович, факультету адвокатури Ксенія Валеня. За результатами дебатів друге місце зайняли студенти 4 курсу факультету адвокатури – Артем Соха і Дмитро Коваль.