uk0 800 311 777 - Служба підтримки вступника
uk0 800 311 777 - Служба підтримки вступника

Спортивний клуб з баскетболу

Кучерявенко Микола Петрович

Професор
m.p.kucheryavenko@nlu.edu.ua
(057) 704-93-02

Президент спортивного клубу з баскетболу

Детальніше

Перші згадування про існування жіночої та чоловічої команд з баскетболу у Харківському юридичному інституті співпадають з кінцем 40-х років ХХ-го століття. Але перші свідчення про організацію роботи спортивної секції датуються 1950 роком. Відсутність достатньої матеріальної бази змушувало студентів тренуватись та грати на спортивних майданчиках інших навчальних закладів міста Харкова. Ось виписка зі звіту баскетбольної секції за 1950/51 років: «Бюро секції затвердило план робіт. Охочих займатися в секції виявилася велика кількість. На жаль в інституті немає ігрового залу. Отже секція не може задовольнити всіх бажаючих. В результаті був проведений відбір. Найсильніші баскетболісти включені до збірних команд інституту. У теплу пору року тренування проводилися на відкритому майданчику інституту. Під час осінене-зимового періоду баскетболісти проводили тренувальні ігри з навчальними закладами міста, що мають спортивні бази. Так, товариські ігри проводилися з вузами: автодорожнім, політехнічним, медичним, сільськогосподарським і іншими. Навесні і восени проводилися розіграші на першість курсів інституту». Всього на той час у секції баскетболу займалися до 50 чоловік. З них 30-35 чоловіків та 15-20 жінок. На початку 60-х років команди інституту завжди займали високі місця і часто призові. Колектив баскетболістів іноді приймав участь у першості закладів вищої освіти м. Харкова декількома командами.Першим керівником секції був обраний К.М.Прохорович, студент 2-го курсу, учасник чемпіонату України 1950 року, котрий захищав честь України, міста Харкова та інституту. Одночасно він мав гарну академічну успішність. К.М.Прохорович користувався у спортсменів-баскетболістів заслуженою повагою.

До середини 60-х років керівництво секції очолювали студенти. З 1968 року тренувати баскетболістів розпочав старший викладач кафедри фізичного виховання, кандидат у майстри спорту з баскетболу А.С.Чуніхін. Він пропрацював із секцією до 2001 року.

Вже в 1968 році під керівництвом А.С.Чунихіна збірна команда інституту, виступаючи у традиційній матчевій зустрічі юридичних закладів вищої освіти і юридичних факультетів університетів СРСР, здобула 2 місце, програвши у фіналі збірній команді Московського державного університету. Це дало змогу здобути перше загальнокомандне місце Харківському юридичному інституту за підсумками проведення традиційної матчевої зустрічі на крок випередивши збірні команди Московського державного університету та Саратовського інституту. Залік матчевої зустрічі відбувався за результатами виступу збірних команд інститутів з баскетболу, волейболу та боротьби самбо. В змаганнях прийняли участь майже 100 спортсменів Харківського, Саратовського, Свердловського (Єкатеринбурського) інститутів та Казанського і Московського державних університетів.

Реорганізація роботи секції з чоловічого баскетболу розпочалася з приходом у 2006 році на тренерський пост майстра спорту СРСР В.М. Осіпова. У той же час до університету вступає талановита молодь (Денис Демченко, Дмитро Демченко, Аік Назарян, Данило Роденко, Ігор Мунтян, Дмитро Хомич, Олександр Бондаренко, Евгеній Петров, Максим Бєлоус, Енвєр Ібраімов, Микита Плеханов, Максим Добронос, Ігор  Гриша та ін.). З цього часу наша чоловіча збірна вдало виступає на змаганнях регіонального рівня, завойовуючи медалі різного ґатунку (бронзові призери Спартакіади серед студентів закладів вищої освіти м. Харкова 2007-2008, 2008-2009, 2011-20012 навчальних років).

У 2014р в рамках підготовки до ігор чемпіонату студентської ліги з баскетболу збірна команда Університету провела міжнародну товариську зустріч із збірною командою Бакинського державного університету імені Гейдара Алієва (Азербайджан). Підопічні В.М.Осіпова перемогли із рахунком 97:68. Зустріч пройшла у завзятій боротьбі, яскраво і захоплююче. Вона стала гарним стимулом для молодих баскетболістів у подальшому вдосконалювати свою майстерність. Ця зустріч була підґрунтям та заклала щорічну традицію проводити «Відкритий кубок Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого з баскетболу». 

У цьому заході традиційно беруть участь найсильніші студентські команди Харківської області, а саме: Харківського гуманітарного університету «Народна українська академія», Харківського національного медичного університету, Харківського національного університету радіоелектроніки та Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, Харківського національного педагогічного університету імені Г.С.Сковороди, Харківського національного аграрного університету ім. В.В.Докучаєва, Харківського торговельно-економічного інституту Київського національного торговельно-економічного університету та ін.

У 2015 році наша чоловіча збірна стала переможець «І Відкритого кубку Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого з баскетболу», а турнір капітанів виграв Тарас Шульжук, капітан нашої команди.

В наступному році наша команд здобула ІІ місце, у запеклій боротьбі віддавши перемогу збірній Харківського національного університету радіоелектроніки (рахунок 70:71). Третє місце посіла команда Харківського торговельно-економічного інституту Київського національного торговельно-економічного університету.

 У 2017 році у фіналі «ІІІ Відкритого кубку Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого з баскетболу» зустрілися команди Харківського національного університету радіоелектроніки та Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого. Продемонструвавши рівну боротьбу, на останніх секундах перемогу вибороли наші баскетболісти з рахунком 79:74. Найкращими гравцями цієї зустрічі були Енвер Ібраімов  (Інститут прокуратури та кримінальної юстиції, 5 курс), Микита Плеханов (Інститут прокуратури та кримінальної юстиції, 5 курс) та Тарас Шульжук (аспірант). Третє місце посіла команда Харківського національного університету міського господарства імені А. М. Бекетова.

У грудні 2018 року відбувся «ІV Відкритий кубок Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого з баскетболу». Свято баскетболу як завжди було прикрашене конкурсами, в яких взяли участь капітани команд, представники команд-учасниць, викладачі університету і присутні в залі глядачі. Конкурс капітанів виграв капітан нашої команди Микита Плеханов. Найбільш влучними кидками у кошик різними м’ячами (баскетбольний, волейбольний, гумовий) перемогу своїй команді приніс Антон Полубехін (ХНУРЕ). У третьому конкурсі брали участь представники команд і викладачі Університету. При шаленій підтримці залу боротьбу безапеляційно виграв професор кафедри фінансового права Олександр Анатолійович Лукашов. В батлі між викладачами Університету і глядачами перемога дісталася команді викладачів у складі: Олександр Едуардович Радутний, Микола Петрович Кучерявенко, Олександр Анатолійович Лукашов, Олександр Володимирович Попрошаєв. За підсумками змагань перемогу в Кубку впевнено здобула збірна команда нашого університету, у фіналі обіграв команду ХНМУ з рахунком 94:77.

У ювілейному «V Відкритому кубку Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого з баскетболу», наша збірна посіла посіла II місце. Переможцем стали студенти Харківського національного університету радіоелектроніки, ІІІ місце – за Харківським національним університетом міського господарства імені А. М. Бекетова.

Завзятість та наполегливість в тренуваннях та змаганнях команд, досягнення які демонстрували гравці та тренери, підтримка співробітників кафедри фінансового права на чолі з завідувачем М.П.Кучерявенком, професором кафедри О.А.Лукашовим та іншими небайдужими до баскетболу співробітниками університету не могли не призвести до народження баскетбольного товариства. І така подія сталася! 31 листопада 2018 року на кафедрі фізичного виховання №1 відбулися урочистості з нагоди створення спортивного клубу університету з баскетболу. Одноголосно президентом спортивного клубу був обраний Микола Петрович Кучерявенко, віце-президент Національної академії правових наук України, завідувач кафедри фінансового права НЮУ імені Ярослава Мудрого.

Члени баскетбольного клубу продовжують активну участь у спортивному житті університету. Так, клуб став співорганізатором «IV Спортивного благодійного заходу «Спорт на допомогу дітям»», який проводився в підтримку вихованців Богодухівського дитячого будинку-інтернату. Під час проведення благодійного заходу були організовані змагання з баскетболу, волейболу, настільного тенісу, проведені майстер класи з пілатесу та файт-фітнесу, де взяли участь усі охочі студенти та співробітники університету. Після завершення цього заходу, який тривав два тижні, на зібрани кошти було придбане медичне обладнання та передане Богодухівському дитячому будинку-інтернату для реабілітації хворих діток.

Чоловіча збірна команда університету є переможцем та призером багатьох Всеукраїнських та регіональних змагань: бронзовий призер «Відкритого кубку Харківського національного університету імені В.Н.Каразіна з баскетболу серед студентів «Меморіал майстра спорту СРСР, заслуженого журналіста України Б.П.Ланевського» (студент університету Дмитро Демченко посів І місце у конкурсі «Трьохочкових кидків») (2016); переможець (2016) та призер (2015, 2017) Харківської аматорської ліги з баскетболу.

Значних результатів на Всеукраїнському та регіональному рівнів здобула і жіноча збірна команда університету з баскетболу, яка відновила свою роботу в 2007 році. З того часу, і по теперішній час, команду очолює кандидат наук з фізичного виховання і спорту, доцент О.В.Церковна (срібна призерка Чемпіонату Європи серед ветеранів з жіночого баскетболу (2019)).

За останні десятиліття команда неодноразово ставала переможцем і призером Чемпіонату Харківської області (2011, 2014, 2016, 2018).  Команда срібний (2018) і бронзовий (2014, 2016) призер обласних щорічних спортивних змагань «Спорт протягом життя» серед студентів закладів вищої освіти м. Харкова.

У сезоні 2017-2018 навчального року, команда вперши взяла участь у Студентській баскетбольній лізі України, посіла друге місце в зональному турі і була запрошена до фіналу в місто Київ.

З 2010 року члени збірної команди з баскетболу щорічно беруть участь в різних змаганнях зі стрітболу, що проводяться в місті та в області, займаючи призові місця.

За останні роки в складі збірної команди з жіночого баскетболу грали: Марія Морозова, Катерина Ісаєва, Юлія Соколова, Олена Крайнікова, Катерина Калініченко, Олена Андрущак,  Юлія Орос.  Незмінним лідером і капітаном команди протягом усіх цих років є Марина Жданкіна в минулому випускниця, а нині аспірантка нашого вишу.

 

Спортивний клуб з баскетболу

м. Харків, вул. Пушкінська, 77

 

Інформація клубу

Історія становлення