
- Ця подія минула.

Кафедра теорії і філософії права Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого і Національна академія правових наук України запрошує науковців долучитись 15-16 квітня до роботи міжнародного круглого столу, покликаного поєднати філософську та юридичну перспективи осмислення взаємозв’язку права і світу. Щорічний круглий стіл було засновано у 2019 році Національним юридичним університетом імені Ярослава Мудрого та Національною академією правових наук України за підтримки журналу «Філософія права і загальна теорія права» з метою сприяти розвитку фундаментального знання про право і діалогу між філософією та юриспруденцією.
Необхідність і можливість права зумовлені співіснуванням людей у спільному для них світі як просторі розділених смислів та цінностей. Цей спільний публічний простір, який водночас пов’язує людей і встановлює між ними справедливу дистанцію, завжди передбачає мінімальне взаємне визнання. Право підтверджує цей жест і гарантує його, таким чином підтримуючи мир і запобігаючи насильству. Але що відбувається з правом, коли спільний світ/мир руйнується?
Осмислення багатогранного зв’язку між правом і світом/миром можливе у декількох напрямах:
- Чим є світ/мир по відношенню до права: умовою можливості або регулятивною ідеєю? І чим є право по відношенню до світу/миру? Чи можливий світ/мир без права? І чи можливе право без світу/миру? Чи може право ґрунтуватися виключно на насильстві? Або, навпаки – чи означає неможливість примусу відсутність права?
- Як змінюється наш досвід світу сьогодні та які наслідки це має для права? Чи зберігає світ свою силу збирання в епоху бурхливого розвитку цифрових технологій, авторитарних режимів і масового суспільства – чинників, що усі вони сприяють примноженню станів, у яких кожен виявляється замкнутим у своїй суб’єктивності? І чи потребує такий світ права?
- Що відбувається, коли люди в силу якихось причин втрачають інтерес до спільного світу і виявляються більше нічим не пов’язані, але й не розділені дистанцією? Чи може світ/мир бути зруйнований дощенту? Чи доречно говорити про право в разі радикального невизнання іншого? Як можливе право війни? Чи можливе післявоєнне правосуддя?
- Чи засновано міжнародне право в певному спільному світі? І для кого він спільний? Чи здатне міжнародне право поєднати різні світи? І на чому ґрунтується мир між ними? А за відсутності спільного світу, чи є міжнародне право правом?
Місце проведення: Харків
Дата проведення: 15 – 16 квітня 2022
Подання пропозицій
Для участі у круглому столі просимо надіслати на електронну адресу nataliasatokhina@gmail.com тези доповіді обсягом 500 – 1000 слів і відомості про автора: прізвище, ім’я, по батькові, науковий ступінь, вчене звання, місце роботи/навчання, посада, електронна адреса.
Важливі дати
Пропозиції щодо виступів приймаються до 28 лютого.
Оргкомітет визначить найкращі доповіді, які буде включено у програму заходу, і повідомить про своє рішення до 10 березня.
Остаточну програму круглого столу буде сформовано до 31 березня.
Публікація матеріалів
До початку заходу буде видано тези доповідей, включених у програму. Статті за результатами круглого столу запрошуємо опублікувати в науковому журналі «Філософія права і загальна теорія права» (http://phtl.nlu.edu.ua). Статті приймаються до 31 липня 2022.
Додаткова інформація
Орієнтовний час для виступу – 30 хвилин.
Заочну участь не передбачено.
Організаційний внесок учасника становить 1000 грн. (публікація тез доповідей, кава у перервах, дружня вечеря).
Можливе розміщення учасників у готелі Національної академії правових наук України.
Оргкомітет
Олександр Віталійович Петришин
Сергій Іванович Максимов
Катерина Олександрівна Буряковська
Наталія Іванівна Сатохіна
Віктор Семенович Смородинський
Олексій В’ячеславович Стовба