Міжнародно-правовий факультет

Декан  Ігор Вікторович Самощенко

Народився 7 лютого 1964 р. у м.Донецьку.

Закінчив у 1989 р. слідчо-прокурорський факультет №1 Харківського юридичного інституту за спеціальністю «Правознавство»; кандидат юридичних наук (1997), з 2001 р. – доцент кафедри кримінального права № 2.

 Тел. 702-12-01

Міжнародно-правовий факультет (до 15 березня 2014 року – факультет підготовки юристів для Міністерства закордонних справ України /№7/) було створено 1 грудня 1998 року. На факультеті готують  фахівців за спеціальностями  081 «Право» та 293 «Міжнародне право» на денній, так і заочній формах навчання.

Нині на ньому навчається понад 1000 студентів, з них: 45% – за спеціальністю  081 «Право» та 55% – за спеціальністю 293 «Міжнародне право»; 36% –  за бюджетним та 64% – за контрактним навчанням; 87% – за денною та 13% – за заочною  формами навчання.

Навчальний процес за спеціальністю 081 «Право» здійснюється відповідно до навчального плану факультету, який відрізняється від планів інших факультетів Університету насамперед спеціальними дисциплінами з міжнародного права (історія дипломатії, право міжнародних організацій, дипломатичне та консульське право, дипломатичний протокол, міжнародне співробітництво в боротьбі зі злочинністю тощо) та  викладанням іноземної мови.

Підготовка за спеціальністю 293 «Міжнародне право» відкрита у 2012 році.  Вона орієнтована та спрямована у галузі: права Європейського союзу; міжнародного приватного права; міжнародного публічного права; порівняльного правознавства; на ґрунтовну мовну підготовку. Вивчення іноземних мов в комплексі з кваліфікованою правознавчою підготовкою сприяє розширенню профілю студентів, що сприяє розширенню його можливостей для подальшого працевлаштування.

Починаючи з 2001 року ведеться реєстр успішності студентів з розподілом успішності за бюджетним та контрактним навчанням, наявності відсотку «відмінників». Студенти, які мають найбільш високі показники у навчанні нагороджуються стипендіями: Верховної Ради України, імені  Президента України,  імені Ярослава Мудрого.

Значна увага приділяється розвитку студентської наукової роботи. Багато студентів займаються в наукових гуртках, зокрема в гуртку з міжнародного права. За підтримки викладачав університету створено команди, які беруть участь у змаганнях з міжнародного комерційного арбітражу, міжнародного гуманітарного права, у програмі судового змагання з міжнародних спірних питань імені Телдерса (Нідерланди), імені Джессопа (США), імені Віса (Австрія). Крім того, студенти факультету є постійними учасниками міжвузівських наукових олімпіад, Всеукраїнських і міжнародних конференцій, беруть участь у програмі наукових обмінів імені Фулбрайта (США), в роботі Європейської асоціації студентів-юристів (ELSA). Набрав своєї ходи цей напрямом роботи в останній час. Так,  за попередньою угодою з фондом імені Фулбрайта студенти мали можливість відвідувати курс лекцій «Політична система США» професора St. Cloud State University (Мінесота, США) Джейсона Ройса Лінді, за результатом якого 54 студенти отримали сертифікати про успішне завершення курсу. Відбулась зустріч студентів із науковцем Інституту Федералізму при Фрайбурзькому Університеті доктором Ніколасом Шміттом в рамках візиту делегації зі Швейцарії, а також відбувся візит представників та студентів Університету м. Франкфурт-на-Майні (Німеччина). В рамках угоди про співробітництво між Посольством Франції в Україні та Університетом було організовано  викладання курсу «Французька мова як іноземна» на чолі стажиста Жюлі Жерре. Курс лекцій «U.S. Corporate governance and M&A Law» був прочитаний професором Корнелльського університету (м.Ітака, шт.Нью-Йорк, США) Чарльзом Уатхедом. Цикл занять за курсом «Legal writing in English»  відбувся за участі професора Університету Арканзасу (США) Крістофером Келлі. За підтримки Посольства Швейцарії в Україні проведений освітній захід: «Демократичні інновації в теорії та на практиці: досвід Швейцарії та виклики для України». Семінар- практикум: «Розвиток інноваційних освітніх програм та навчальних планів» був організований за сприянням та підтримки «Програми USAID «Нове правосуддя».

Відповідно до Положення про студентське самоврядування на факультеті постійно працюють органи студентського самоврядування, студентський парламент і виконавчий орган. З жовтня 2019 року діючою Головою правління студентського самоврядування була обрана О. Діхтяр. Студентське самоврядування займається організаційною роботою серед студентів, залученням їх до активного суспільного життя, створює можливості щодо участі та проведення освітянських та освітньо-культурних заходах на рівні факультету та університету. Саме за ініціативи студентів, починаючи з  2010 року  на факультеті провадилась  щорічна  студентська конференція «Актуальні проблеми юридичної науки і практики», щомісячно видається інформаційний лист «Дипломат».

За роки існування гостями факультету були: колишні міністри закордонних справ України – Б. Тарасюк, М. Зленко та П. Клімкін; колишні заступники міністра закордонних справ України – О. Чалий та В. Пристайко;  колишній віце Прем’єр-Міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України І. Климпуш-Цинцадзе; колишній Президент Європейського суду з прав людини Л. Вільдхабер;  колишні посоли закордонних країн в Україні – К. Паскуале (США), Г. Літвин (Польща),  М.К. Бхарті (Індія), Г. Шойрер (Швейцарія) та інші відомі політичні та культурні діячі.

За 16 випусків факультет закінчили понад 1000 випускників, які успішно працюють як у центральному апараті, так і у закордонних установах  МЗС України, обіймають  посади в органах державної влади і місцевого самоврядування, а також міжнародних організаціях та фірмах.

Серед відомих випускників: А. Жук (випуск 2002 року) – суддя Верховного Суду, М. Авдєєва (випуск 2003 року) – член Правління Асоціації випускників Університету, Р. Андарак (випуск 2003 року) – заступник Представника України при Європейському союзі (Брюссель, Бельгія), Є. Бойченко (випуск 2003 року) – адвокат Страсбурзької колегії адвокатів (Франція), О. Карасевич заступник Постійного представника України при Раді Європи (Страсбург, Франція), О. Кравець (випуск 2003 року) –  консул Генерального консульства в Мюнхені (Німеччина),  О. Плодистий (випуск 2003 року) – начальник відділу аналізу та планування Управління консульської діяльності Департаменту консульської служби МЗС України, О. Воронін (випуск 2004 року) – керівник Генерального консульства України в Салоніках (Греція),  В. Овечкін (випуск 2005 року) – перший заступник Голови Одеської ОДА, Д. Камков (випуск 2006 року) – т.в.о. Генерального консула України в Гуанчжоу (КНР), А. Пушкін (випуск 2006 року) – начальник відділу організаційно- правової роботи Юридичного управління МЗС України, О. Золотарьова (випуск 2007 року) – т.в.о. Директора Департаменту Міжнародного права МЗС України, О. Кройтор (випуск 2008 року) – співробітник центрального офісу МВФ у Вашингтоні (США), Д. Каленюк (випуск 2009 року) – виконавчий директор Центру протидії корупції, Ю. Землицька (випуск 2012 року) – співробітник Європейського банку реконструкції та розвитку (м. Лондон, Велика Британія),  В. Жунь (випуск 2014 року) – юрист Секретаріату ОБСЄ у Відні (Австрія), А. Олійник (випуск 2017 року) – депутат Верховної Ради України.

Достатня кількість випускників продовжила навчання в аспірантурі та захистив дисертацію вони поповнили лави викладачів Університету. Так, на викладацькій роботі зараз працюють понад 30 випускників різних років.

У 2007 року зусиллями деканату, студентського самоврядування та випускників факультету була організована «Асоціація випускників Міжнародно-правового факультету».   З 2011 року  на постійній основі стало провадитись зустрічі випускників з нинішніми студентами факультету на теми, які представляють інтерес щодо студентської аудиторії – питання продовження навчання за кордоном, питання працевлаштування молодих спеціалістів тощо.

Контакти: м. Харків,  вул. Динамівська, 4;

тел.  (057)  702-12-01

E-mail: fmzs@nulau.edu.ua