Міжнародно-правовий факультет

Декан

 Ігор Вікторович Самощенко

Народився 7 лютого 1964 р. у м.Донецьку.

Закінчив у 1989 р. слідчо-прокурорський факультет №1 Харківського юридичного інституту за спеціальністю «Правознавство»; кандидат юридичних наук (1997), з 2001 р. – доцент кафедри кримінального права № 2.

 Тел. 702-12-01

Міжнародно-правовий факультет (до 15 березня 2014 року – факультет підготовки юристів для Міністерства закордонних справ України) було створено 1 грудня 1998 року. На факультеті готують  фахівців за спеціальностями  «Право» та «Міжнародне право» для роботи в підрозділах МЗС України.

Нині на ньому навчається понад 400 студентів за бюджетною та контрактною формами навчання (54% та 46% відповідно від загальною кількості).

Навчальний процес за спеціальністю «Право» здійснюється відповідно до навчального плану факультету, який відрізняється від планів інших факультетів Університету насамперед спеціальними дисциплінами з міжнародного права (історія дипломатії, право міжнародних організацій, дипломатичне та консульське право, дипломатичний протокол, міжнародне співробітництво в боротьбі зі злочинністю тощо) та  викладанням іноземної мови.  Вивчення іноземних мов в комплексі з кваліфікованою правознавчою підготовкою сприяє розширенню профілю студентів, що сприяє розширенню його можливостей для подальшого працевлаштування.

Підготовка за спеціальністю «Міжнародне право» відкрита у 2012 році. Вона здійснюється як на денній, так і на заочній формах навчання. Загальна кількість студентів за цією спеціальністю складає понад 120 осіб.

Підготовка фахівців з міжнародного права орієнтована та спрямована у галузі:

* європейського права;

* міжнародного приватного права;

* міжнародного публічного права;

* порівняльного правознавства;

* на ґрунтовну мовну підготовку.

Починаючи з 2001 року ведеться реєстр успішності студентів з розподілом успішності по бюджетній та контрактній формі навчання, наявності відсотку «відмінників». Показники абсолютної та якісної успішності по факультету в середньому на рік  є стабільними та складають: 91% та 64,5% за спеціальністю «Право» , 89% та 56,4% за спеціальністю «Міжнародне право». Студенти, які мають найбільш високі показники у навчанні нагороджуються стипендіями: Верховної Ради України, імені  Президента України,  імені Ярослава Мудрого. За бюджетною програмою підвищення кваліфікації у провідних закордонних навчальних закладах  Кабінету Міністрів України Ю. Землицька  (випуск 2012 р.) здобула освіту за рівнем «магістр» Ляйденського університету (Нідерланди).

Значна увага приділяється розвитку студентської наукової роботи. Багато студентів займаються в наукових гуртках, зокрема в гуртку з міжнародного права. Крім того, студенти факультету є постійними учасниками міжвузівських наукових олімпіад, Всеукраїнських і міжнародних конференцій, беруть участь у програмі наукових обмінів імені Фулбрайта (США), парламентарній програмі «Канада-Україна», в роботі Європейської асоціації студентів-юристів (ELSA). Набрав своєї ходи цей напрямом роботи в останній час. Так,  за попередньою угодою з фондом ім. Фулбрайта студенти мали можливість відвідувати курс лекцій «Політична система США» професора St. Cloud State University (Мінесота, США) Джейсона Ройса Лінді, за результатом якого 54 студенти отримали сертифікати про успішне завершення курсу. На вісні  2013 року відбулась зустріч студентів із науковцем Інституту Федералізму при Фрайбурзькому Університеті доктором Ніколасом Шміттом в рамках візиту делегації зі Швейцарії, а також відбувся візит представників та студентів Університету м. Франкфурт-на-Майні (Німеччина). В рамках угоди про співробітництво між Посольством Франції в Україні та Університетом було організовано  викладання курсу «Французька мова як іноземна» на чолі стажиста Жюлі Жерре. В березні 2014 року проводився інтенсивний курс лекцій з порівняльного конституційного права  та міжнародного права англійською та німецькими мовами професором Університету Humboldt (м. Берлін, Німеччина) Еріком Енглом. Протягом 2015 року був прочитаний курс лекцій «U.S. Corporate governance and M&A Law» професором Корнелльського університету (м.Ітака, шт.Нью-Йорк, США) Чарльзом Уатхедом. У травні 2015 року відбувся цикл занять за курсом «Legal writing in English»  професором Університету Арканзасу (США) Крістофером Келлі.

Разом з Асоціацією випускників нашого Університету функціонує  міжнародний проект  «Клуб випускників за кордоном». До його складу входять випускників факультету –  Голови клубів: у Франції (м. Париж) Т. Паламарчук  (випуск 2011р.), у Російській Федерації (м. Москва) Д. Свєтлична (випуск 2013р.), а Австрії (м. Відень) В. Жунь (випуск 2014р.).

Відповідно до Положення про студентське самоврядування на факультеті постійно працюють органи студентського самоврядування, студентський парламент і виконавчий орган. З жовтня 2014  року діючою Головою правління студентського самоврядування була обрана М. Хакімова. Саме за ініціативи студентів, починаючи з  2010 року  на факультету існує традиція –  щорічна  студентська конференція «Актуальні проблеми юридичної науки і практики». Щомісячно проводяться правові семінари для вихованців школи-інтернату №8 м. Харкова для дітей з наслідками поліомієліту та ДЦП, видається інформаційний лист «Дипломат».

 Факультет має власну і спортивну традицію – «Кубок студентського самоврядування» з міні-футболу, який розігрується між командами курсів щоосені.  У березні 2008 року збірна команда факультету з міні-футбола виграла «Кубок  майбутнього дипломата» – міжнародний турнір в підтримку ЄВРО 2012 та 100-річчю харківського футболу. Під час проведення «ЄВРО-2012» з футболу студенти прийняли активну участь у волонтерському русі.

За роки існування гостями факультету були: колишній міністр закордонних справ України Б.І. Тарасюк колишній міністр закордонних справ України А. М. Зленко; колишній заступник міністра закордонних справ України, Радник Президента України О.О. Чалий; Президент Європейського суду з прав людини Л. Вільдхабер,  колишній посол США К. Паскуале, колишній посол Польщі Генрих Літвин та інші відомі політичні та культурні діячі.

За 13 випусків факультет закінчили більше 750 випускників, які успішно працюють як у центральному апараті, так і у закордонних установах  МЗС України, обіймають  посади в органах державної влади і місцевого самоврядування, а також міжнародних організаціях та фірмах.

Серед відомих випускників: М. Авдєєва (випускниця 2003 р.) – член Правління Асоціації випускників Університету, Р. Андарак (випуск 2003 р.) – начальник відділу Департаменту ЄС МЗС України, Є. Бойченко (випуск 2003р.) – адвокат Страсбурзької колегії адвокатів (Франція), О. Карасевич (випуск 2003 р.) – завідуючий сектору Головного Департаменту зовнішньої політики та європейської інтеграції Адміністрації Президента України, О. Кравець (випуск 2003р.) –  керівник консульського відділу Посольства України у Швеції,  О. Плодистий (випуск 2003р.) – керівник відділу консульсько-правових питань Посольства України у Французькій Республіці, О. Воронін (випуск 2004р.) – керівник Генерального консульства України в Салоніках (Греція),  О. Томєєв (випуск 2004р.) – керівник відділу міжвузівських та міжнародних зв’язків Національної академії України, радник юстиції, Д. Камков (випуск 2006р.) – керівник консульського відділу Посольства України в Республіці Корея, А. Буткевич (випуск 2008 р.) – заступник Голови правління Спілки Дипломатів України, О. Кройтор (випуск 2008р.) – співробітник Європейського банку реконструкції та розвитку (м. Лондон, Велика Британія), Д. Каленюк (випуск 2009 р.) – виконавчий директор Центру протидії корупції, В. Камарчук (випуск 2010 р.) – завідуючий сектором Управління юридичного забезпечення МЗС України, В. Жунь (випуск 2014 р.) – юрист Секретаріату ОБСЄ у м. Відень, Голова Клубу випускників у Австрії.

Достатня кількість випускників продовжила навчання в аспірантурі та захистив дисертацію вони поповнили лави викладачів Університету. Так, на викладацькій роботі зараз працюють понад 30 випускників різних років.

У 2007 року зусиллями деканату, студентського самоврядування та випускників факультету була організована «Асоціація випускників Міжнародно-правового факультету».   З 2011 року  на постійній основі стало провадитись зустрічі випускників з нинішніми студентами факультету на теми, які представляють інтерес щодо студентської аудиторії – питання продовження навчання за кордоном, питання працевлаштування молодих спеціалістів тощо.

Контакти: м. Харків,  вул. Динамівська, 4;

тел.  (057)  702-12-01

E-mail: fmzs@nulau.edu.ua