Шаховий спортивний клуб «Юридична академія»

У шахи в Університеті грали завжди і всі: професори і аспіранти, доценти і студенти. Протягом багатьох років на кафедрі фізичного виховання успішно працювала шахова секція, на базі якої, за всебічної підтримки ректора Унівеситету В.Я Тація й першого проректора, почесного президента клубу В.В. Сташиса було створено шаховий спортивний клуб “Юридична академія”. Презентація клубу відбулася 20 листопада 1996 року при проведенні шахового турніру в університеті з участю в ньому провідних гросмейстерів України. Першим президентом клубу був обраний завідувач кафедри фізичного виховання, кандидат юридичних наук, доцент А.П. Скрипник (1996-1999). З початку заснування клубу головним тренером був призначений чемпіон СРСР 1971 р., чемпіон Світу в командному заліку 1972 р. міжнародний гросмейстер В.А. Савон (1997-2001).

  На сьогодні шаховий спортивний клуб “Юридична академія” – це один з найкращих клубів України. Президент клубу – академік Національної Академії правових наук України, проректор з наукової роботи Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Анатолій Павлович Гетьман; віце-президент – міжнародний гросмейстер, заслужений тренер України, старший тренер національної жіночої збірної команди України з шахів Михайло Леонідович Бродський; тренер-адміністратор – майстер спорту України Казимир Домінікович Башинський. Тренери клубу: міжнародні гросмейстери, заслужені майстери спорту України О.Моїсєєнко та П.Ельянов; міжнародний гросмейстер, майстер спорту України О.Ковчан; міжнародний гросмейстер серед жінок, гросмейстер України Є.Долуханова.

Членами клубу переважно є студенти Університету. У 1997 році до складу членів клубу входило 7 кандидатів у майстри спорту і близько двох десятків шахістів першого і другого розрядів. У складі семи КМС були: О.Моїсєєнко, О.Зубарев, Е. Андреєв, В.Калініна. На початку 2019 року членами клубу є 12 міжнародних гросмейстерів, 2 міжнародних майстри, 3 майстри спорту України і 7 кандидатів у майстри спорту.

З 1999 року клуб започаткував проведення Міжнародного шахового турніру «Кубок ректора» під патронатом ректора Університету В.Я. Тація, а з жовтня 2003 року – Міжнародного шахового фестивалю «Феміда». Ці турніри відомі в Україні та за її межами, у них беруть участь як спортсмени клубу, так і провідні міжнародні гросмейстери зарубіжних країн. У 2018 році в цих змаганнях прийняли участь чемпіони, призери і провідні шахісти з 32 країн Європи і Світу. На цей рік було проведено 18 Міжнародних турнірів на «Кубок ректора» і 8 турнірів «Феміда».

Шаховий спортивний клуб «Юридична академія» – багаторазовий чемпіон серед закладів вищої освіти м. Харкова та України, дворазовий чемпіон Універсіади України; семиразовий чемпіон, семиразовий срібний і чотирьох разовий бронзовий призер чемпіонатів України серед клубних команд. Членами клубу є Анна Ушеніна – міжнародний гросмейстер серед чоловіків, заслужений майстер спорту України, член Національної жіночої збірної команди України. Вона вперше за роки незалежності України здобула титул Чемпіонки Світу з шахів серед жінок (2012) і на завжди залишиться 14 чемпіонкою світу. Анна Ушеніна  у складі збірної команди України стала чемпіонкою Світу та Європи. За високі спортивні досягнення Указом президента України Анна Ушеніна нагороджена орденом княгині Ольги ІІ ступеня, за підсумками 2013 року отримала приз «Шаховий гетьман України», в 2017 році нагороджена відзнакою президента, ювілейна медаль «25 років незалежності України» – за значні особисті заслуги в становленні незалежності України. Павло Ельянов і Олександр Моїсєєнко – заслужені майстри спорту України, дворазові олімпійські чемпіони, члени Національної чоловічої збірної команди України. Павло Ельянов лауреат конкурсу «Шаховий гетьман України» як найкращий шахіст 2015, 2016 років. Олександр Моїсеєнко у 2013 році став чемпіоном Європи, у складі збірної команди України бронзовим призером чемпіонату світу, срібним призером міжнародного супертурніру XIX категорії та інших турнірів. За підсумками 2013 року Олександр Моїсеєнко отримав приз «Шаховий гетьман України» та нагороджений почесною грамотою Харківської міської ради. В останні роки члени клубу є базовою командою при комплектації збірних команд Харківської області для участі у Спартакіадах, Універсіадах і молодіжних іграх України. У 2018 році головою Харківської обласної ради було нагороджено почесними грамотами і нагрудними знаками Кабінету міністрів України за успішний виступ на Всесвітній шаховій олімпіаді 2017 р. (чоловічий та жіночій) Павла Ельянова (срібна медаль), тренерів жіночої збірної команди України Михайла Бродського і Олександра Ковчана та члена жіночої збірної команди України Анну Ушеніну (бронзові призери Всесвітньої шахової олімпіади).

Члени шахового клубу: Олександр Моісеєнко, Павло Ельянов, Михайло Бродський, Анна Ушеніна, Євгенія Долуханова, Олександр Ковчан, Володимир Онищук та інші спортсмени стали переможцями та призерами багатьох міжнародних змагань. Всього шаховий клуб за 2014-2019 роки здобув 57 медалей самого високого ґатунку (26 золотих, 15 срібних, 16 бронзові), серед яких 2 золоті, 1 срібна та 4 бронзових на Чемпіонаті Світу та 4 золоті – на Чемпіонаті Європи.