Волейбольний спортивний клуб «Юридична академія»

Трансляція змагань

 

Гордістю Університету є відомий в Україні волейбольний спортивний клуб «Юридична академія». Волейбольна команда університету від учасниці першості закладів вищої освіти міста Харкова стала командою суперліги національного чемпіонату України. Почесний президент клубу – Герой України, академік НАН України, ректор Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого В.Я.Тацій; президент клубу Л.Михайлов, віце-президенти – проректор з навчальної роботи Ю.Г.Барабаш, директор інституту підготовки кадрів для органів юстиції України В.І.Маринів, директор інституту підвищення кваліфікації В.М.Єрмолаєв, доцент  М.О.Карпенко; головний тренер клубу, Заслужений тренер України В.І.Романцов.

Спортивна гра у волейбол завжди була популярною серед студентів Харківського юридичного інституту. Спортивна секція з волейболу почала працювати на кафедрі фізичної культури з 40 – х років ХХ ст. Тренування переважно проводились на відкритому майданчику у дворі Харківського юридичного інституту, а з годом і в спортивному залі інституту. У секції в різні роки займались від 20 до 40 студентів.

Перші досягнення чоловічої збірної команди з волейболу пов’язані з ім’ям Анатолія Миколайовича Критова, який більше 20 років працював зі збірною командою інституту. Під його керівництвом команда ставала багаторазовим переможцем обласних змагань серед студентів Добровільного спортивного товариства «Наука» (1960, 1963, 1967, 1968 рр.), багаторазовим переможцем Спартакіади серед юридичних закладів вищої освіти СРСР (1960, 1962, 1968 рр.) та бронзовим призером першості УСРС серед студентів (1968). Анатолій Миколайович зробив значний внесок у розвиток волейболу в стінах Харківського юридичного інституту. Крім того з його ім’ям пов’язані перші здобутки  та досягнення волейболу на Харківщині, тому що він тривалий час очолював федерацію волейболу обласної ради «Буревісник». 

В той час вагомий особистий внесок до скарбниці спортивної слави інституту зробили такі спортсмени-юристи, як чемпіон УРСР з волейболу, доктор юридичних наук В.В.Копейчиков (випускник 1948 р.) і капітан збірної команди інституту з волейболу 1960-1965 років В. Я.Тацій – Герой України, ректор Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

Упродовж 70-80-х років ХХ ст. команда продовжує впевнено йти шляхом перемог. Вона є багаторазовим призером міських, обласних, республіканських першостей серед закладів вищої освіти СРСР. Протягом 90-х рр. тривав активний процес удосконалення системи підготовки команди, у результаті чого були досягнуті нові рубежі.

У Всеукраїнському перехідному турнірі 1992 року команда здобула право взяти участь у першому чемпіонаті країни з волейболу серед команд майстрів І ліги. У сезоні 1994-1995 рр. команда посіла І місце в чемпіонаті країни та вийшла у вищу лігу, до 12 найсильніших команд України.  

За підсумками виступів збірних команд НЮАУ імені Ярослава Мудрого на змаганнях всеукраїнського рівня, 10 липня 1995 року створюється Волейбольний спортивний клуб «Юридична академія». Першим президентом спортивного клубу був проректор з навчально-методичної роботи В.В.Комаров. Тренерами спортивного клубу у різні роки були: М.П.Благодарний (1995-2000 рр); А.В.Янущік (1995-2000 рр); В.С.Карнаух (2002-2004 рр); О.А.Володін (2004-2006 рр). Клуб по праву є гордістю нашого Університету. Клуб об’єднав волейбольні команди другої та першої ліги, а також команду Вищої ліги, що увійшла до Суперліги. Ця команда продовжувач традицій та здобутків попередніх поколінь, вона впевнено йде шляхом перемоги й успіхів: у 1995 році команда – чемпіон Української універсіади, учасниця Всесвітньої універсіади в м. Фукуока (Японія); 1998 р. здобула І місце на XIV міжнародному студентському турнірі в м. Гронінгені (Голландія); у сезоні 1999-2000 рр. посіла IV місце в чемпіонаті України серед команд майстрів Суперліги, взяла участь у лізі Кубку володарів кубків Європейської конфедерації волейболу і увійшла до десятки кращих команд ліги. У сезоні 2000-2001 року команда виборола ІІІ місце у Х ювілейному чемпіонаті України серед команд майстрів Суперліги. В 2002 році стала Чемпіоном Європи серед студентських команд вищих навчальних закладів. В 2003 році команда брала участь у ХХІ Всесвітній універсіаді в Китаї, а 2004 року – в ХХІІ Всесвітній універсіаді в Кореї. У 2004 році команда стала переможцем кубку України серед команд Суперліги. За підсумками IV-х літніх ігор серед молоді України 2006 року команда «Юридична академія» посіла І місце, а гравці виконали норматив майстрів спорту України. В 2011 році 4 спортсмени нашого університету у складі збірної команди Харкова здобули І місце на V іграх серед молоді і виконали норматив майстрів спорту. Команда є срібний призер Чемпіонату студентської ліги України та переможець чемпіонату України серед команд Вищої ліги (сезон 2013-2014 рр.). У сезонах 2014-2015 та 2015-2016 рр. команда  виборює бронзові нагороди чемпіонату України серед команд Суперліги. Олег Шевченко, у складі збірної команди України, став срібним призером Всесвітньої універсіади. На чемпіонаті Європи (U-20) у складі молодіжної збірної команди України віце-чемпіонами стали Андрій Рогожин, Михайло Столбунов, Дмитро Канаєв, Володимир Андріюк.

На цей час до складу команди входить 3 Майстри спорту України та 15 кандидатів у майстри спорту. Олександр Грюк  та Олег Шевченко  – в резерві національної збірної команди України з волейболу.

За всім цим стоїть наполеглива праця волейболістів, постійна увага до потреб команди з боку керівництва й найщиріші побажання нових перемог від уболівальників.

Видатним гравцем волейбольного спортивного клубу «Юридична академія» був Олександр Мартиненко – кандидат у майстри спорту з волейболу, який протягом майже 10 років захищав честь Харкова та Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, виступаючи за збірні команди Харкова та університету на професійному рівні. За свою спортивну кар’єру неодноразово був переможцем та призером змагань серед професійних команд майстрів суперліги. У тяжкі часи для нашої Держави, покинувши спортивну та юридичну кар’єри, у серпні 2014 року вступив до лав Збройних Сил України, і вже на початку вересня поїхав на лінію фронту в зону проведення АТО у складі 128 окремої гірсько-піхотної бригади, разом з якої упродовж 6 місяців, проявляючи безкінечну мужність та відвагу захищав нашу Батьківщину. Загинув 7 лютого 2015 р. під час обстрілу у м.Дебальцеве Донецької області у віці 25-ти років. Поховали загиблого бійця у рідному місті Маріуполі. Починаючи з 2016 року щорічно проводиться Всеукраїнський турнір з волейболу пам’яті Олександра Мартиненка. До останнього залишаючись вірним українському народу, родині, друзям, та нашої Державі, він, безперечно, символізує справжній патріотизм та безкінечну мужність і відвагу, є прикладом як для нашого так і наступних поколінь.