ІІ Харківський міжнародний юридичний форум перетнув «екватор». Події третього дня

28-09-2018, 18:51

Упродовж дня тривала панельна дискусія «Ефективна система кримінальної юстиції як фактор сталого розвитку економіки».

Відкрив захід ректор Університету Василь Тацій: «Уже другий рік поспіль правники з України та зарубіжних країн збираються на цей науково-практичний захід для обговорення найбільш актуальних юридичних питань. На сьогодні в Україні йдуть інтенсивні пошуки шляхів європейської інтеграції щодо створення надійної системи національної безпеки і оборони, а також ефективної протидії злочинності. І тільки з урахуванням останніх доробок юридичної науки, за умови тісної співпраці теоретиків та практиків, відкритістю перед міжнародною спільнотою є можливим глибокий аналіз існуючих проблем, що сприятиме подальшому розвитку теорії права та практики його застосування».

Модератор панелі завідувач кафедри кримінології, професор Богдан Головкін звернув увагу учасників на те, що основними напрямами роботи обрано такі проблеми: роль органів кримінальної юстиції у здійсненні антикорупційної реформи та забезпечення сталого розвитку економіки; антикорупційний комплаєнс: можливості та перспективи; злочинність у сфері економіки: сучасні тенденції та інноваційні методи протидії.

Ключовими спікерами дискусії виступили: голова Консультативної місії ЄС в Україні – Кястутіс Ланчінскас (Міжвідомча і міжнародна співпраця, підзвітність і незалежність як ключові елементи ефективної системи кримінальної юстиції, що викликає довіру); голова Національної асоціації адвокатів України, ради адвокатів України, заслужений юрист України – Лідія Ізовітова (Незалежна адвокатура України – гарантія права на справедливий суд у кримінальному провадженні), голова Національного агентства з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів – Антон Янчук (Забезпечення інтересів держави та сприяння розвитку бізнесу», голова Запорізької обласної державної адміністрації – Костянтин Бриль та депутат Запорізької обласної ради – Ярослав Гришин (Позитивний досвід протидії рейдерству в Україні (на прикладі Запорізької області)), старший радник з питань боротьби з корупцією Антикорупційної ініціативи Європейського Союзу в Україні (EUACI) – Елена Концевіціуте (Досвід Литви: чи можуть міжнародні організації допомогти у боротьбі із корупцією?), голова Правління Професійної асоціації корпоративного управління – Олександр Окунев (Запровадження моделей антикорупційного комплаєнсу як внесок бізнесу у справу боротьби з корупцією) та іноземні гості: експерт Європейської економічної комісії ООН (Італія) – Даніель Туміетто (Як міжнародний податковий комплаєнс може стати фактором у розвитку законності в країні), доктор філософії університету Бат Спа (Велика Британія) – Райнер-Елк Андерс«Міжнародний досвід боротьби з корупцією в приватному секторі: стратегії для малих і середніх підприємств в Україні», старший адвокат у Варшавському офісі компанії Dentons; лектор Варшавського університету (Польща) – Міхал Яблонські (Відповідальність держави за шкоду  як ключова умова для розбудови взаємної довіри між державою та бізнесом з огляду на судову практику), професор кримінального права, європейського та міжнародного кримінального права, кримінального процесуального права та кримінології Трірського Університету (Німеччина) – Ганс-Гайнер Кюне (Економічне та інституційне правосуддя як передумови успішної антикорупційної стратегії) й адвокат, засновник та голова юридичної фірми «Teichmann International» (Швейцарія) – Фабіан Тайхманн(Методи легалізації коштів, отриманих злочинним шляхом, та фінансування тероризму) та ін.

За програмою для правозахисних організацій відбувся тренінг «Угода про асоціацію між Україною та ЄС та юридична практика». Тренери заходу – ключовий експерт проекту ЄС Association4U Цезар Херма (Польща), завідувач кафедри європейського права Національного університету «Києво-Могилянська академія», короткостроковий юридичний експерт проекту Association4U Роман Петров, професор кафедри порівняльного і європейського права Інституту міжнародних відносин Київського національного університету ім. Т. Шевченка, старший юридичний експерт проекту Association4U Ксенія Смирнова, доцент кафедри міжнародного права Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, адвокат Тетяна Комарова, доцент кафедри міжнародного права Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, старший юридичний експерт проекту Association4U Тетяна Анакіна – у своїх виступах піднімали теми змісту та дії Угоди про асоціацію в правопорядку України, актуальних питань права Європейського Союзу в контексті Угоди про асоціацію, особливостей поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі між Україною та ЄС, правил конкуренції, що є обов’язковими для суб’єктів господарювання України та ЄС, за Угодою про асоціацію, механізмів захисту прав громадян України та юридичних осіб у праві ЄС та праві України у контексті дії Угоди про асоціацію.

У межах заходів з питань підвищення якості юридичної освіти за підтримки програми USAID «Нове правосуддя» відбулися презентації двох спільних сертифікатних програм Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого та – «Практичний курс з верховенства права» (з Університетом Південної Кароліни) та «Інновації, технології, правосуддя та право» (у співпраці із Civil Resolution Tribunal, Британська Колумбія, Канада).

Юридичний радник програми USAID «Нове правосуддя», співкоординатор сертифікатної програми «Практичний курс з верховенства права» Ашот Агаян повідомив, що така програма є першою подібною практичною програмою в України.

Керівник Програми USAID «Нове правосуддя» Девід Вон зазначив, що «Програма USAID «Нове правосуддя» підтримує осучаснення правничої освіти, в тому числі методів підготовки правників. Метою створення сертифікатної програми є покращення розуміння й удосконалення навичок застосування верховенства права в юридичній практиці.

Проректор з навчальної роботи, керівник робочої групи з впровадження сертифікатної програми Юрій Барабаш зауважив, що«півроку тому на адресу Університету надійшла пропозиція взяти участь у цьому проекті. Експерти Університету Південної Кароліни обрали нас серед інших закладів вищої освіти, які готують правників, шляхом конкурсу, у якому всі учасники були в рівних умовах. У впровадженні сертифікатної програми «Практичний курс з верховенства права» я вбачаю великі перспективи для розвитку самого Університету, адже йдеться про створення нового напряму діяльності – освіти дорослих. Саме на практикуючих правників, у першу чергу, розрахована ця сертифікатна програма. Ми докладемо всіх зусиль для того, щоб вона стала методологічною базою для постійно діючих семінарів».

Сертифікатна програма «Інновації, технології, правосуддя та право» ж розрахована на студентів та аспірантів і є практично спрямованою та орієнтованою на здобуття навичок застосування новітніх технологій та інновацій у діяльності правника. Організатори програми під час презентації зупинилися на огляді основних модулів та ключових компетенцій, якими мають оволодіти слухачі програми за результатами її проходження для ефективного застосовування новітніх технологій у своїй практичній діяльності. Особлива увага буде приділена практичним навичкам у таких сферах, як project management, process mapping, legal knowledge engineering, ODR.

Завершилася серія спільних з проектом USAID «Нове правосуддя» заходів двома відкритими лекціями. Доктор права, головний стратег та директор з адміністрування Національної конференції екзаменаторів іспиту на доступ до правничої професії Келлі Еарлі (США) висвітлила тему «Юридична освіта протягом життя: досвід США». Слухачі дізналися про здобутки США в питаннях забезпечення постійного професійного розвитку правників як елементу їхньої професійної відповідальності, а також мали змогу порівняти його з українською практикою.

Огляд німецької юридичної методології зробив доктор права, керівник департаменту міжнародних зв’язків Міністерства юстиції землі Північний Рейн‐Вестфалія, суддя у відставці Вищого регіонального суду Міхаель Шольц (Німеччина). Доповідь, присвячена німецькому досвіду застосування юридичної методології під час тлумачення та застосування права до конкретних справ, дала слухачам підґрунтя для порівняння німецької та української практик.

Цього дня були і інщі заходи для студентів. Так, відкриту лекцію для студентів «Конституційне право і виклики ХХІ століття» прочитала професор, голова Литовського центру прав людини (1995-2004), суддя Конституційного Суду Литви (2005-2014), голова Балтійсько-Українського центру досліджень та інновацій Тома Бірмонтієне.

Програму для бізнесу продовжив тренінг від партнерів форуму адвокатського об’єднання «Юскутум» «Захист ІТ‐бізнесу: Як захистити бізнес? Як захистити продукти? Як захистити інформацію ІТ‐компаній?» Тренінг проведений представниками трьох практик: технологій, медіа та телекомунікацій; міжнародного бізнес адміністрування; безпеки бізнесу. Слухачі отримали практичні знання та рекомендації в питаннях захисту прав інтелектуальної власності на програмне забезпечення та інші розробки іт бізнесу; кібербезпеки та захисту даних іт бізнесу; захисту ІТ-бізнесу від незаконного кримінального переслідування; захисту корпоративних прав та активів іт бізнесу.

Низка сателітних заходів цього дня продовжила дискусію, присвячену бізнесу і правам людини, розпочату на передодні, зокрема круглий стіл «Бізнес і питання недискримінації» за участю представників громадських організацій, викладачів і студентів Університету. Окрім того, були презентовані два навчальні курси «Гендернi студiї для юристiв i юристок» і «Бізнес і права людини».