Університет став майданчиком для міжнародного діалогу фахівців у сфері медіації

25-09-2019, 18:26

Круглий стіл «Медіація як глобальний тренд юридичної практики», що працював у межах III Харківського міжнародного юридичного форуму, був присвячений сучасним проблемам розвитку альтернативних способів вирішення спорів загалом та медіації зокрема, питанням нормативно-правового регулювання відповідних процедур та їх популяризації у юридичній сфері.
Відкриваючи захід проректор з навчально-методичної роботи Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Вячеслав Комаров наголосив: «Харківський міжнародний юридичний форум дає нам можливість поглянути на правничу карту світу й побачити, як вона змінилася за час після Другої світової війни, які нові цінності сповідують сучасні держави. Як некласично створюються правничі системи, вибудовується сфера правосуддя, споріднені інститути чи такі, що працюють на правосуддя. Зокрема, йдеться про медіацію. Для України це є вкрай важливим, оскільки ідея запровадження медіації була започаткована в численних проектах, але з різних причин й досі є нереалізованою. І лише завдяки підтримці наших іноземних партнерів відбуваються певні зрушення в цьому питанні і з’являється можливість її вирішення на законодавчому рівні».
Учасників круглого столу привітала заступниця керівника Проекту USAID «Справедливе правосуддя» Наталія Петрова: Свого часу я пройшла курс медіації в Києво-Могилянській школі журналістики – інтенсивні тренінги британських колег. Як практикуючий адвокат, я відчула тоді, наскільки це важко, тому що юристи звикли дивитися, що каже закон. Але суд – це дуже тривалий, фінансово обтяжливий процес, який псує партнерські й родинні стосунки. Це створює певну напругу в родині, в громаді й навіть у суспільстві. Медіація дає можливість зберегти кошти й добрі стосунки і водночас відновити справедливість».
Про проблеми та здобутки в галузі медіації, а також її нормативне регулювання в національних законодавствах різних країн розповіли директорка інституту публічного права Школи права Університету Миколаса Ромеріса, медіатор (CEDR), голова комісії зі складання кваліфікаційного іспиту медіаторів, призначеної Міністерством юстиції Литви Агне Тваронавічене, кваліфікований спеціаліст із різних галузей європейського права у Вищому адміністративному суді Польщі Анна Каліш, голова Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті Республіки Узбекистан Фозілжон Отахонов. Стан та перспективи медіації в Україні проаналізували в своїх виступах член Вищої ради правосуддя Лариса Швецова, суддя Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду Наталія Сакара, доцент кафедри цивільного процесу, директорка центру медіації при Асоціації випускників Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Тетяна Цувіна та заступник директорки центру медіації при Асоціації випускників Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Аліна Сергєєва.
Голова Європейського центру вирішення спорів (Словенія) Алеш Залар презентував ґрунтовне дослідження «Комплексний аналіз сучасного стану, бар’єрів та можливостей розвитку медіації в Україні», проведеного міжнародними та вітчизняними експертами, представниками Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого (Тетяна Цувіна та Аліна Сергєєва) за підтримки програми USAID «Нове правосуддя».