Стартувала перша в світі міжнародна сертифікатна програма «Практичний курс з верховенства права»

12-11-2018, 17:02

Програма, створена Національним юридичним університетом імені Ярослава Мудрого, Університетом Південної Кароліни за сприяння Програми USAID «Нове правосуддя», має на меті удосконалення навичок застосування верховенства права в юридичній практиці правників.

Відкрив захід керівник робочої групи з впровадження сертифікатної програми проректор з навчальної роботи Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Юрій Барабаш: «Сьогодні ми розпочинаємо унікальний проект, масштабність якого осягнули не одразу. Він є викликом і неоціненним досвідом для Університету як правничої школи. По-перше, для нас незвичною є форма роботи – кожне заняття проводитиметься фахівцем Університету, тьютором Університету Південної Кароліни та представником Програми USAID «Нове правосуддя». По-друге, тут не буде звичної аудиторної роботи, коли є викладач і є слухачі: ми зібралися, щоб обмінятись думками і досвідом. Нам є, чому повчитись у вас. Результатом цієї дискусії має стати формулювання певних практичних концептів для того, щоб ви у якості амбасадорів несли їх у своє професійне середовище».

Керівник Програми USAID «Нове правосуддя» Девід Вонн зазначив: «Програма дозволить суддям, адвокатам, прокурорам, помічникам суддів і студентам виробити спільне бачення розуміння та застосування на практиці принципу правовладдя. Під час створення програми ми проводили зустрічі із представниками судової влади, адвокатами та представниками академічної спільноти, тому вона повністю відповідає сучасним потребам українських правників. Заявки на участь у програмі «Практичний курс із верховенства права» подали 320 претендентів. 30 учасників було відібрано з урахуванням регіонального представництва, професійного досвіду та забезпеченням гендерного балансу».

У заході також взяв участь суддя Конституційного суду України, доктор юридичних наук Сергій Головатий, який розповів про історію появи терміну «верховенство права» в українській юридичній науці у якості противаги поняттю радянського часу «верховенство закону» і про нерозривність понять Rule of Law та Human Rights.

Перша навчальна сесія в межах сертифікатної програми триватиме з 12 по 16 листопада. Викладачі з Університету Південної Кароліни та Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого спільно викладатимуть чотири з десяти освітніх модулів програми: «Сучасні підходи до верховенства права», «Ключові елементи та фундаментальні засади верховенства права в порівняльній перспективі», «Права людини та їх захист», а також «Верховенство права на практиці: професіоналізм й етичні зобов’язання». Друга сесія, яка відбудеться з 10 по 14 грудня 2018 року, буде сфокусована на питаннях практичного застосування верховенства права у різних сферах права, включаючи роботу із змодельованими ситуаціями та аналізом рішень Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) у конкретних справах. За умови успішного проходження навчання учасники в квітні 2019 року отримають спільний сертифікат українського та американського університетів.