Стартував І Харківський міжнародний юридичний Форум «Право та проблеми сталого розвитку в глобалізованому світі». 1 день: офіційне відкриття та головна панель

03-10-2017, 13:51

3 жовтня 2017 року у Палаці студентів Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого розпочав роботу І Харківський міжнародний юридичний Форум «Право та проблеми сталого розвитку в глобалізованому світі».

Захід організовано Харківською обласною державною адміністрацією, Національною академією правових наук України, Національним юридичним університетом імені Ярослава Мудрого та за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Нове правосуддя» і Координатора проектів ОБСЄ в Україні.

У роботі Форуму беруть участь досвідчені політики, урядовці та науковці зі світовим ім’ям з Австрії, Бельгії, Білорусі, Болгарії, Великої Британії, Грузії, Данії, Естонії, Індії, Ірландії, Канади, Литви, Польщі, Словаччини, США, Туреччини, України, ФРН, Чехії, Швейцарії, Швеції, співробітники міжнародних організацій, структурних підрозділів ЄС, відомі правозахисники і представники юридичного бізнесу.

Відкриваючи 1 Міжнародний юридичний форум, доктор юридичних наук, професор, академік Національної академії правових наук України, ректор Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Василь Тацій привітав учасників з початком його роботи та подякував за згоду взяти у ньому участь: «Тематика Форуму, час і місце його проведення обрані не випадково. Процеси глобалізації, які відбуваються у світі, дають не тільки певні переваги в розвитку людства, а й породжують нові загрози, інколи з непередбачуваними наслідками. Можна наголосити тільки на деяких з них. Це бойові дії на Сході нашої держави, анексія Криму, війна  в Сирії, загрози, які криють у собі безвідповідальні дії керівництва КНДР, та багато інших».

«Не менше занепокоєння у людства викликають проблеми екологічної та продовольчої безпеки, – наголосив Василь Тацій, – а також транснаціональний тероризм, зростання корупції, яка швидко поширюється в багатьох країнах світу. Важливими є і питання гуманітарного права».

Він відзначив, що вирішити їх неможливо без активної участі юристів-науковців і практиків: «Від нас очікують виважених, аргументованих  та ефективних рекомендацій, які могли б бути імплементовані як в національне законодавство, так і в міжнародно-правову практику».

Продовжуючи виступ, ректор зауважив, що Харків обрано не випадково, бо наше місто дійсно протягом багатьох десятиліть є визнаним центром юридичної освіти та науки. У ньому створена та діє Президія Національної академії правових наук України, багато НДІ, постійно розвивається Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого – найбільший правничий вищий навчальний заклад нашої країни з величезним науковим потенціалом, який має матеріальну базу, що дозволяє проводити науково-практичні заходи як загальнодержавного, так і міжнародного рівня.

«Окрім того, слід наголосити на одній із ключових локацій – навчально-бібліотечному комплексі, який був відкритий у березні цього року Президентом України Петром Порошенком. Ця унікальна споруда – перша в історії незалежної України університетська бібліотека, яка з висоти пташиного польоту нагадує відкриту книгу, є сучасним інформаційним ресурс-центром, що дозволяє не тільки повністю забезпечувати навчальний процес на високому рівні, а й створювати інноваційну наукову продукцію в кооперації з провідними правничими школами зарубіжних держав», – сказав Василь Тацій.

Завершуючи виступ, головуючий зазначив, що обмін досвідом принесе взаємну користь всім її учасникам: «Бажаю усім нам творчого натхнення та гідних результатів у вирішенні проблем, які винесені на розгляд Форуму! Сподіваюсь, що за вашої підтримки Перший  Харківський міжнародний юридичний Форум стане постійно діючим науковим зібранням, на якому будуть розглядатися та напрацьовуватися рекомендації для забезпечення сталого розвитку у глобалізованому світі». І користуючись нагодою, він побажав присутнім мирного неба, міцного здоров’я, доброго настрою і подальших успіхів у праці.

Зі вступним словом до учасників Форуму звернулася голова Харківської обласної державної адміністрації Юлія Світлична, яка передала вітання від Президента України Петра Порошенка і від себе особисто. «Мені приємно відзначити, що Харківська область стає центром не лише вагомих національних, але й міжнародних подій, – підкреслила голова ХОДА. – Тиждень тому ми провели міжнародний економічний форум. Візит до Харкова представників 30 країн світу та реальні проекти для розвитку економіки регіону – ось його результат. Сьогодні тут проходить вагома та потужна подія під назвою «І Міжнародний юридичний форум». Я впевнена, що його результати також мають відчути люди, адже кожна реформа, кожне рішення, яке приймається на рівні держави, повинно мати якісне правове забезпечення».

Вітаючи учасників з відкриттям І Харківського міжнародного юридичного Форуму, Генеральний прокурор України Юрій Луценко  відзначив, що не дарма саме Харків – юридичну столицю країни – було обрано для проведення подібної масштабної події. «Україна переживає нелегкі часи, ми одночасно маємо три війни: воюємо з Путіним та його прокремлівськими бандами на Донбасі; з олігархами, які узурпували економічне багатство України, та ми воюємо з корупцією, яка, як ракові метастази, пожерла тіло української держави», – сказав Юрій Луценко. Він підкреслив, що сьогодні ключове питання утвердження української держави лежить у відновленні поняття справедливості. «Ми мусимо з’єднати поняття «юстиція» та «справедливість», «юстиція» та «законність», – сказав генеральний прокурор, відзначивши, що шляхи до цього й нароблятимуть, у тому числі, під час форуму в Харкові.

Також з вітальними словами виступив Міністр юстиції України Павло Петренко. Він висловив сподівання, що на Форумі з урахуванням сучасних викликів будуть запропоновані та створені нові механізми притягнення осіб, які порушили міжнародне право і ці напрацювання стануть у подальшому позицією Міжнародного кримінального суду та передав вітання від Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана.

Заступник керівника апарату-керівник Головного юридичного управління Верховної Ради України Михайло Теплюк у своєму виступі привітав учасників 1 Міжнародного юридичного форуму та передав звернення голови Верховної Ради України Андрія Парубія з побажаннями плідної праці.

Крім того, учасників заходу привітали Віце-президент Національної академії наук України Сергій Пирожков, Перший заступник Голови СБ України – начальник Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Центрального управління Служби безпеки України Павло Демчина, Координатор проектів ОБСЄ в Україні Вайдотас Верба, керівник програми USAID «Нове правосуддя» Девід Вон та ректор Університету Миколаса Ромеріса (Литва) Алгірдас Монкевічюс.

Першу сесію першої панелі «Міжнародне гуманітарне право: глобальні та регіональні виклики» відкрив заступник Міністра юстиції України Сергій Петухов. Він щиро подякував ректору за успішну організацію І Харківського міжнародного юридичного Форуму і запросив до слова доктора права, почесного президента Міжнародного Товариства Військового Права та Права Війни, члена Консультативної Ради Амстердамського Центру Міжнародного Права, Доповідача Комітету з ядерної зброї, нерозповсюдження та сучасного міжнародного права Асоціації міжнародного права Дітера Флека.

Під час першого засідання також в якості ключового спікера виступив професор міжнародного права Женевського Університету (Швейцарія) та доцент у Квебекському Університеті в Монреалі (Канада) Марко Сассолі.

Також у перший день Форуму відбулися сателітні заходи.

Тренінг «Сучасні інтерактивні методи викладання правової етики» провів професор Унівеситету імені Вашингтона та Лі (Вірджинія, США) міжнародний експерт Програми USAID «Нове правосуддя» з юридичної освіти Джеймс Молітерно. У ньому взяли участь 30 представників професорсько-викладацького складу 10-ти провідних правничих шкіл України, відкритих до інновацій у сфері технологій викладання правничої етики.  Тренінг мав на меті представити сучасне розуміння ключових концепцій  етики правника та інтерактивних методів викладання; провести історичний огляд та розглянути теоретичну основу методів викладання правничої етики (які   успішно можуть застосовуватися в інших курсах); висвітлити ключові елементи системи правничої етики. Джеймс Молітерно продемонстрував методи викладання та елементи дизайну інтерактивних курсів з правничої етики в дії, а учасники навчилися їх використовувати, а також отримали інформацію, як розробляти,  впроваджувати та регулярно оновлювати навчальний  курс з сучасної правничої етики.

У рамках Першого Харківського юридичного Форуму пройшла відкрита лекція судді Федерального суду претензій США, професора права Богдана Футея «Професія судді: новітні виклики». Лектор проаналізував законодавство США, яке регламентує зазначені питання, а також приділив увагу трансформації статусу судді, яка має місце у рамках судово-правової реформи в Україні.

Також відбулися брейн-ринг для студентів «Правове регулювання у сфері політичного фінансування», організований Міжнародною фундацією виборчих систем (IFES) спільно з Центром політико-правових реформ, та відкрита лекція професора Магнуса Омана (Старшого радника з питань політичних фінансів і Директора Регіонального бюро Європи Міжнародної фундації виборчих систем (IFES)) «Публічне фінансування політичних партій в Україні: вивчені уроки інших держав». Лектор проаналізував відповідність положень українського законодавства усталеній європейській юридичній практиці. Особливу увагу Магнус Оман приділив проблемам ефективного розкриття та оприлюднення інформації, системам державного фінансування і пошуку стійких рішень у цій галузі, а також висвітлив досвід публічного фінансування в окремих країнах, можливість його використання в Україні.

Учасники та гості І Харківського міжнародного юридичного Форуму «Право та проблеми сталого розвитку в глобалізованому світі» відвідали навчально-бібліотечний комплекс НЮУ імені Ярослава Мудрого. Серед гостей Форуму, які оглянули бібліотеку були Міністр юстиції України П.Петренко, Генеральний прокурор України Ю.Луценко, голова Харківської обласної державної адміністрації Ю.Світлична, голова Харківської обласної ради С.Чернов. Гості оглянули читальні зали бібліотеки, книжкові експозиції та відділ рідкісних видань та дисертацій.