Соціально-психологічна лабораторія підбиває підсумки першого року діяльності

22-04-2020, 21:14

22 квітня 2019 р. за ініціативою ректора була створена та розпочала свою роботу в нашому Університеті соціально-психологічна лабораторія (СПЛ). Основною метою її діяльності є надання фахової психологічної та соціальної підтримки студентам і співробітникам Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, сприяння соціальному та інтелектуальному розвитку студентів, охорона їх психічного та соціального здоров’я.

До штату лабораторії входять три співробітники – практичний психолог з 25-річним стажем консультативної роботи, кандидат психологічних наук Олена Анатоліївна Гузьман; соціальний психолог, досвідчений фахівець, що кваліфіковано володіє техніками та технологіями тренінгової діяльності, кандидат соціологічних наук Ганна-Марія Миколаївна Саппа та завідувачка лабораторії доктор соціологічних наук професор Вікторія Леонідівна Погрібна.

Підсумовуючи 12-місячний термін роботи лабораторії, можна зазначити, що її діяльність з самого початку планувалася за кількома напрямами: індивідуальні консультації психолога, групові консультації, соціально-психологічні тренінги, зустрічі та презентації, методична та наукова робота, PR-діяльність.

З перших днів роботи співробітниками лабораторії була максимально поширена інформація щодо можливості отримання студентами та співробітниками Університету індивідуальних психологічних консультацій на умовах конфіденційності, фаховості та безкоштовності. В результаті на сьогодні вже було проведено понад 150 індивідуальних консультацій психолога. Слід зазначити, що 70% цих консультацій стали не одноразовими, а систематичними, коли психолог не тільки надавала кілька порад, а мала змогу спостерігати результати дії цих порад та за необхідністю коригувати вплив.

Дуже важливим напрямом діяльності лабораторії є групові консультації та, особливо, соціально-психологічні тренінги, бо таким чином не просто вирішується конкретна проблема «тут і зараз», а в учасників формуються навички самостійного вирішення відповідних проблем в подальшому. За час роботи лабораторії було проведено 7 тренінгів «Team building», 12 тренінгів «Team spirit», а також тренінги «Іспити без паніки та стресу», «Тривожним станам – НІ» та «Запобігання віктимної поведінки», який, до речі, проходив в рамках Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства», що відбувалася 25 листопада – 9 грудня 2019 р.

Тренінги «Team building» та «Team spirit» проводилися з метою допомоги студентам першого-другого курсів у соціальній адаптації в виші. Відомо, що першокурсники є найбільш вразливою студентською спільнотою, бо практично всі вони перебувають у стані культурного шоку і потребують особливої уваги та підтримки, в першу чергу, психологічної. Слід зазначити, що студенти охоче брали в них участь, підкреслюючи, що це допомогло їм навчитися розуміти один одного. Тренінги з формування «командного духу» створювали умови для розкриття потенціалу кожного і формування в групі ефекту синергії.

Тренінг «Запобігання віктимної поведінки», який був проведений за ініціативою Ліги студентів Університету, пройшов досить цікаво, навіть з перевищенням запланованого часу. Саме він започаткував активну плідну співпрацю лабораторії з цією організацією, а також Радою студентського самоврядування.

На тренінгах «Іспити без паніки та стресу» та «Тривожним станам – НІ» було запропоновано низку прийомів та методів, за допомогою яких можна навчитися опановувати хвилювання, концентрувати увагу та активізувати пам’ять.

Лабораторією також було проведено 9 зустрічей та презентацій. Так, 16 травня 2019 р. була проведена зустріч-презентація лабораторії «100 питань до психолога», де співробітники лабораторії запропонували всім охочим поставити будь-яке запитання до психологів для того, щоб продемонструвати, що невирішуваних проблем немає, треба тільки зробити перший крок назустріч фахівцю. 29 жовтня 2019 р. спільно з науковою бібліотекою була презентована тематична книжкова виставка «Психологія: вчора, сьогодні, завтра», яка проходила до 08 листопада 2019 р.

СПЛ має свою «продукцію», а саме буклет «Пам’ятка студентам. Поради щодо подолання стресу під час іспитів», буклет «Обережно, суїцид!», буклет «Поради першокурсникам!»; методичні рекомендації «Пам’ятка кураторам. Стоп суїцид».

Вітаємо колектив соціально-психологічної лабораторії з днем народження! Зичимо кожному з вас міцного здоров’я, творчої наснаги й нових звершень у вашій відповідальній праці.