Розпочав роботу Другий Конгрес Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорного морів (BBCJ)

01-06-2017, 15:35

Пряма трансляція заходу відбувається за посиланням https://www.youtube.com/embed/HZN5tvcDUW0

1 червня 2017 року розпочав роботу Другий Конгрес Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорного морів (BBCJ): «Роль конституційних судів в тлумаченні положень національних конституцій в контексті загальновизнаних принципів та норм міжнародного права, права ЄС, рішень міжнародних судів».

Захід організовано Конституційним Судом України спільно з Координатором проектів ОБСЄ в Україні, Німецьким фондом міжнародного правового співробітництва та за підтримки Національної академії правових наук.

У роботі Конгресу беруть участь голови та судді конституційних судів – члени Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорного морів, а саме: України, Грузії, Республіки Молдова, Литовської Республіки, судді Конституційного Суду України у відставці, судді органів конституційної юрисдикції іноземних держав – Естонії, Латвії, Хорватії, Чехії, Чорногорії, представники міжнародних організацій та фондів, зокрема, Ради Європи, ОБСЄ, Європейської комісії «За демократію через право» (Венеційська Комісія), ГУАМ, Німецького фонду міжнародного правового співробітництва (IRZ), проекту USAID, юридичної група LCF, дипломатичного корпусу, а також представники державних органів влади України, Адміністрації Президента України, Верховної Ради України, Харківської обласної ради, Харківської міської ради,  судових установ, вчені вітчизняних та зарубіжних навчальних, наукових закладів, зокрема, Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, Харківського Національного університету імені В.Н.Каразіна, Національної академії правових наук України, Регенсбурзького університету, Університету імені  М. Ромеріса, Національного педагогічного університету імені Г.С.Сковороди, Національного університету внутрішніх справ, Академії державної пенітенціарної служби тощо.

Відкриваючи Другий конгрес Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорного морів від імені суддів Конституційного Суду України в.о. Голови Конституційного Суду України, Голова Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорного морів  Юрій Баулін привітав учасників з початком його роботи та подякував за згоду взяти в ньому участь.

Він наголосив на важливості та актуальності обраної теми, і зупинився на тих обставинах, що зумовлюють необхідність тлумачення конституційних положень.

Погоджуючись з думкою багатьох фахівців у галузі конституційного права, промовець зазначив, що «без розширеного, творчого тлумачення конституція ризикує залишитися програмним документом, який складається лише з позитивних норм (букви), в якому не враховується її ідеологія (дух), тобто неписані конституційні норми та цінності, без чого акт вищої юридичної сили, не може слугувати дієвим інструментом обмеження державної влади».

Продовжуючи виступ, Юрій Баулін зауважив, що шляхом офіційного тлумачення орган конституційної юрисдикції об’єктивно впливає на правотворчий процес, оскільки акти тлумачення визначають також межі розуміння конституційних приписів відповідними державними органами, органами місцевого самоврядування, усіма, хто причетний до формування національної системи права, а також до правозастосування як реалізації правових норм.

Далі у своєму виступі головуючий звернувся до практики Конституційного Суду України, і підкреслив, що важливе місце у його діяльності посідає соціально-юридичний підхід до реалізації та захисту конституційних прав і свобод людини та громадянина.

Він відзначив, що рішення Конституційного Суду України мають визначальне значення для виконання рішень ЄСПЛ. Більше того, розвиток судових практик, в основі яких лежить обґрунтоване тлумачення конституційних прав та свобод, які базуються на практиці ЄСПЛ та відповідають їй, є важливим не лише для захисту прав індивіда, але й є невід’ємною складовою верховенства права у його міжнародному, європейському та національному вимірі.

«Зарубіжний досвід переконливо доказує, – наголосив Юрій Баулін, – що функціонування конституційного контролю є головним вектором розвитку сучасного конституціоналізму».

Завершуючи виступ, головуючий зазначив, що обмін досвідом надасть взаємну користь всім її учасникам.

Крім того, в.о. Голови КСУ розповів гостям про минуле та сучасне Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, в приміщенні якого нині відбувається Другий Конгрес Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорного морів. «Змінювалися назви, структура, методика занять, однак незмінним лишався високий рівень викладання матеріалу та органічне поєднання освіти з науковою роботою щодо дослідження актуальних загальнотеоретичних та прикладних проблем, над якими працювали та й нині працюють фахівці зі всіх галузей права, авторитет яких відомий далеко за межами України», – констатував Юрій Баулін.

І користуючись нагодою він побажав керівництву Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого на чолі з доктором юридичних наук, професором, академіком Національної академії правових наук України Василем Тацієм, науковим співробітникам і працівникам міцного здоров’я, доброго настрою, подальших успіхів у праці.

Зі вступним словом до учасників конгресу звернувся заступник Глави Адміністрації Президента України, секретар Конституційної Комісії Олексій Філатов, який передав вітання від Президента України Петра Порошенка і від себе особисто.

Постійний представник Верховної Ради України у Конституційному Суді України Анатолій Селіванов у своєму виступі привітав учасників Другого Конгресу Асоціації суддів, «які об᾿єдналися для того, щоб наше правосуддя було таким, яке відповідає європейським стандартам, таким, яке служить нашому суспільству». Ми всі свідомі того, що коли існує конституція, повинен бути і орган який її захищає, орган який служить суспільству, а не державі одноосібно, – підкреслив промовець. КСУ сьогодні вийшов на рівень розуміння того, що найважливіше це охорона конституції, охорона прав і свобод людини.

Анатолій Селіванов передав звернення голови Верховної Ради України Андрія Парубія з побажаннями утвердження  принципів та цінностей конституціоналізму.

Крім того, учасників заходу привітали перший заступник Голови Харківської обласної державної адміністрації Марк Беккер, Секретар Харківської міської ради Олександр Новак, який передав вітання від Голови Харківської міської ради Геннадія Кернеса. Як зазначив у своєму виступі секретар Харківської міської ради Олександр Новак, в історії незалежної України захід такого високого рівня в області права проводиться вперше, і це знаменна подія для Харкова, який вважається правовим центром країни. «Сприяння захисту конституційних прав людини і громадянина, забезпечення реалізації принципів верховенства права, приведення національного законодавства до норм міжнародного права та права Євросоюзу є одним з головних завдань усіх гілок влади нашої держави на шляху євроінтеграції України. Запропонована тема конгресу є надзвичайно важливою для напрацювання пропозицій з цих питань», – підкреслив Олександр Новак.

До учасників заходу звернувся ректор Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Василь Тацій. Він підкреслив, що рівень конгресу, його тематика дає можливість розглянути найважливіші питання конституційного права, а також наголосив на великому значенні Конституційного Суду в гарантуванні верховенства права та на важливості співпраці з конституційними судами інших країн.

Рішення конституційних судів сприяють утвердженню правового режиму в державі, зняттю протиріч, бо приймаються рішення, які мають вищу юридичну силу і в цьому утверджується режим законності і ми більш упевненим кроком ідемо до правової держави, – сказав промовець.

«Завдяки рішенням Конституційного Суду в країні панує і повинні панувати спокій, порозуміння, єдина відповідальність влади і підняття її ефективності. І це є важливим для забезпечення послідовної стабільної роботи в умовах глобалізованого світу», – вважає Василь Тацій.

Також з вітальними словами виступили Президент Національної академії правових наук України Олександр Петришин, Координатор проектів ОБСЄ в Україні Вайдотас Верба, представник Харківської обласної ради Микола Тітов, представник Генерального секретаря Ради Європи з питань координації програм співробітництва Ради Європи Мортен Енберг.

Перше засідання на тему: «Національна конституційна парадигма і загальновизнані принципи та норми міжнародного права і права ЄС, рішення міжнародних судів» відкрив Голова Конституційного Суду Республіки Молдова (2011-2017 рр.) Александру Тенасе. Він щиро подякував в.о. Голови КСУ Юрію Бауліну за успішну організацію Другого Конгресу Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорного морів і запросив до слова  Голову Конституційного Суду Литовської Республіки, Голову Всесвітньої конференції конституційного правосуддя Дейнюса Жалімаса.

Вітаючи учасників з відкриттям Другого Конгресу Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорного морів, Дейнюс Жалімас відзначив: «Асоціація є символом правди та сміливості тих, хто не побоявся у важкі часи відкрито підтримати Україну, незалежність, територіальну цілісність та європейський вибір країн східного партнерства. В цьому сила та майбутнє нашої Асоціації».

Свій виступ Дейнюс Жалімас присвятив питанням національної конституційної парадигмі, нормам міжнародного права та права ЄС.

Під час першого засідання в якості експертів виступили доцент кафедри конституційного права України Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Всеволод Речицький та експерт Німецького фонду міжнародного правового співробітництва, науковий співробітник Інституту зарубіжного та міжнародного публічного права імені М. Планка Маттіас Хартвіг.

Після виступів доповідачів та експертів відбулась жвава дискусія серед його учасників. На цьому перше засідання завершилося.

Друге засідання «Співвідношення верховенства права та верховенства конституцій: національні особливості праворозуміння в контексті загальновизнаних принципів і норм міжнародного прав та права ЄС, рішень міжнародних судів» відкрив Голова Конституційного Суду Грузії, Голова Конференції європейських конституційних судів (СЕСС) Заза Тавадзе. У ході засідання  виступили суддя Конституційного Суду Республіки Молдова Аурел Беєшу та експерт Німецького фонду міжнародного прававого співробітництва, професор Регенсбурзького університету Райнер Арнольд. Порушені питання стали предметом обговорення учасників другого засідання.