На IV Харківському міжнародному юридичному форумі говорили про процес імплементації Керівних принципів ООН з бізнесу і прав людини в країнах Центральної і Східної Європи

24-09-2020, 17:19

Другий день роботи Харківського міжнародного форуму розпочала панельна дискусія «Бізнес і права людини в Центральній і Східній Європі: досягнення, тренди і виклики» за участі Робочої групи ООН з бізнесу і прав людини. 

Головною метою дискусії є підвищення обізнаності бізнесу, академічної та експертної спільноти, державних органів щодо стандартів відповідальної поведінки бізнесу в сфері прав людини та їх залучення до широкого діалогу з питань бізнесу і прав людини, практичних шляхів імплементації Керівних принципів ООН з бізнесу і прав людини, створення платформи для обміну досвідом і кращими практиками, вивчення досвіду інших регіонів світу щодо впровадження стандартів відповідальної поведінки суб’єктів господарювання та попередження ними негативного впливу на прав людини. 

Учасниками заходу стали представники понад двох десятків країн світу. 

Модератор голова Міжнародної лабораторії з бізнесу і прав людини Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Олена Уварова представила план роботи панельної дискусії: «Сьогодні на зв’язку з нами експерти з 11 країн Центральної і Східної Європи, які проінформують нас про те, як відбувається імплементація Керівних принципів ООН з бізнесу і прав людини в їхніх державах. Окремі сесії присвячені ролі міжнародних і регіональних організацій та ініціатив щодо просування відповідальної поведінки бізнесу в сфері прав людини, а також тим крокам, які здійснюють уряди держав регіону для імплементації Керівних принципів ООН з бізнесу й прав людини. Також на нас чекає презентація дослідження з бізнесу і прав людини в часи COVID-19 Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у співпраці з Данським інститутом прав людини». 

Проректор Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Юрій Барабаш від імені оргкомітету форуму подякував постійним партнерам заходу – Харківській міській раді та Харківському міському голові Геннадію Кернесу, Управлінню інноваційного розвитку та іміджевих проєктів міськради та Координатору проєктів ОБСЄ, а також Польському інституту прав людини і бізнесу, Офісу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та Глобальній Асоціації досліджень у сфері бізнесу і прав людини за багаторічну співпрацю та зазначив, що зусиллями Міжнародної лабораторії з бізнесу і прав людини, одного з найпотужніших центрів наукової думки всередині Університету, тематика бізнесу і прав людини стала одним із ключових напрямів наукових досліджень і реалізації проєктів у сфері освіти. 

Учасників дискусії привітав Посол, Координатор проєктів ОБСЄ Генрік Вілладсен: «Навіть у важкі й незвичні часи ми раді бути партнерами Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого в проведенні міжнародного заходу високого рівня, яким Харківський міжнародний юридичний форум. ОБСЄ – найбільша регіональна безпекова організація світу – з моменту свого заснування сприяла утвердженню принципів прав людини, вважаючи їх опорою безпеки». Пан Посол висловив сподівання, що сьогоднішня дискусія посприяє вирішенню проблем, пов’язаних із дотриманням принципів прав людини бізнесом в умовах пандемії, гендерної рівності та іншими важливими аспектами заявленої тематики.  

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова наголосила: «Забезпечення прав людини має бути основною ідеєю на шляху до розбудови кращого суспільства. Права людини – це не якась абстракція. Це життя людей і це їхня гідність. На тлі всесвітньої пандемії, викликаної короновірусною хворобою, поряд з негативними наслідками у вигляді кризи системи охорони здоров’я та спаду економіки в багатьох країнах перед нами постали виклики, які пов’язані з кризою прав людини і загрожують сталому розвитку усього людства. Зокрема, це стосується права на доступ до якісної медичної допомоги, додержання трудових прав, безпеки праці, права на соціальний захист, поширення нерівності, дискримінації, екологічних прав, які потребують невідкладного вирішення».   

Заступниця Міністра юстиції України з питань європейської інтеграції Валерія Коломієць розповіла, що в умовах епідемії коронавірусу перед Міністерством юстиції постала проблема захисту прав простих людей, пов’язаних із основоположними потребами у праці, отриманні заробітної плати, із можливістю утримувати свою родину, розвиватися. Адже незважаючи на існування професійних державних інституцій, які надають правову допомогу, працівник часто залишається сам на сам недобропорядним роботодавцем. З іншого боку в цих складних умовах бізнес в усьому світі активно почав розвивати свою соціальну відповідальність. «Ці тенденції спонукали нас до внесення до нової редакції Національної стратегії прав людини окремого розділу про бізнес і права людини. Другий напрям роботи пов’язаний із оновленням методології і, зокрема, індикаторів поступу в сфері прав людини у бізнесі».  

Начальник Управління інноваційного розвитку та іміджевих проєктів Харківської міської ради Вікторія Грецька-Миргородська присвятила виступ роботі міськради в напрямі бізнесу та підтримки підприємництва, зокрема діяльності єдиного в Україні Муніципального стартап центру.  

Спікерами Панельної дискусії стали голова Робочої групи ООН з бізнесу і прав людини Аніта Рамасастрі (США), президентка Польського інституту з прав людини і бізнесу Беата Фарачик (Польща), співзасновник Регіональної Східноєвропейської асоціації з бізнесу і прав людини, викладач факультету управління і європейських студій, Nova Univerza Йерней Чернич (Словенія), представниця Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Олена Степаненко та ін. 

Тематиці бізнесу і прав людини також присвячено кілька додаткових заходів форуму: 

  • презентація Регіональної асоціації з бізнесу і прав людини в Центральній і Східній Європі; 
  • презентація ідеї міжрегіональної колективної монографії «Бізнес і права людини: непочуті жіночі голоси»; 
  • «Правозахисниці у справах щодо негативного впливу бізнесу на права людини: презентація історій, які змінили світ»; 
  • дискусія щодо прав людини і бізнесу в Україні: об’єднання зусиль публічної влади, громадянського суспільства і бізнесу; 
  • презентація Індексу корпоративної рівності 2020 «Недискримінація і повага до різноманіття: корпоративні політики і механізми їх впровадження» 
  • тематична дискусія «Цифрові технології і права людини: чи виступить ІТ-бізнес провідником кращих практик?»