На ІІІ Харківському міжнародному юридичному форумі дискутували на теми європейської інтеграції та конституційної політики європейських країн

24-09-2019, 21:16
Панельна дискусія «Європейська інтеграція крізь призму конституційного права» стала центральною подією робочої частини першого дня ІІІ Харківського міжнародного юридичного форуму. 
Виконуючи завдання, пов’язані з європейською інтеграцією, приватне право зіткнулося з низкою проблем, вирішенню яких має посприяти відверта фахова дискусія учасників панелі. Серед обговорюваних тем – конституційна політика країн Східної Європи та Балтії на шляху до ЄС та НАТО й її уроки для України, система європейських цінностей: до та після Brexit, територіальна цілісність як цінність конституційного порядку України, роль конституційних та вищих судів у механізмі забезпечення європейської інтеграції, «інтеграційне» значення інституту референдуму для поглиблення співпраці в рамках ЄС та НАТО тощо. 
Учасників привітав науковий співробітник Фонду Конрада Аденауера в Україні Василь Михайлишин, який повідомив, що фонд другий рік поспіль є партнером форуму. Це тісне співробітництво пов’язане з тим, що Фонд Конрода Аденауера всіляко підтримує Україну в її євроатлантичній та євроінтеграції, правовий бік яких є постійною темою для обговорення на форумі.
Модератор першої сесії «Цінності та принципи європейського конституціоналізму» проректор з навчальної роботи Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Юрій Барабаш стисло окреслив тематику дискусії.
Директорка Балтійсько-Українського центру освіти, науки та інновацій, професор Школи права Університету Миколаса Ромеріса (м. Вільнюс, Литва), суддя Конституційного Суду Литви у відставці Тома Бірмонтієне торкнулася питання впливу Права ЄС на розвиток конституційної доктрини й розглянула різні шляхи їхньої взаємодії на прикладах рішень конституційних судів Литви та Німеччини. 
Доктор права, Почесний доктор (Doctor Honoris Cause), професор університету Регенсбургу (Німеччина) Райнер Арнольд у своїй доповіді довів тезу про те, що існують всі підстави говорити про законодавство ЄС як таке, що тяжіє до конституціоналізму, оскільки воно має багато спільних рис із національними конституціями країн-членів ЄС. 
Під час другої сесії «Конституційний порядок сучасних європейських демократій» під головуванням Директорки Балтійсько-Українського центру освіти, науки та інновацій Томи Бірмонтієне із доповідями також виступили Голова Конституційного Суду України Олександр Тупицький, який говорив про європеізацію конституційного права України. Директорка асоціації франкомовних східноєвропейських дослідників, що спеціалізуються на вивченні східних країн, доктор публічного права, науковий співробітник Інституту Луї Фаворе (Університет Екс-Марсель, Франція) Наташа Данельчук-Колодровскі доповіла про особливості конституційного порядку в умовах європеїзації національних правових систем), доцент Батумського державного університету імені Шота Руставелі (Грузія), директор Міжнародного інституту академічного розвитку Малхаз Накашидзе – про запровадження на конституційному рівні європейської парламентської системи. 
Роботу панельної дискусії буде продовжено завтра, 25 вересня, сесією «Сучасні тенденції політики європейської інтеграції у сфері безпеки та оборони», модератором якої виступить науковий співробітник Фонду Конрада Аденауера в Україні Василь Михайлишин.