Знай наших! Випускник Університету Роман Перчиць успішно склав адвокатський іспит штату Іллінойс

22-10-2018, 13:37

2014 року Роман Перчиць здобув магістерський диплом факультету підготовки кадрів для Державної пенітенціарної служби України Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого. Отримавши грант за програмою Education USA Opportunity Funds, який покрив витрати, пов’язані з вступом до американських університетів, перельотом та влаштуванням у США, він мав можливість подати заявки на вступ до будь-яких із провідних навчальних закладів Америки, що готують правників. Шість із восьми обраних Романом університетів надіслали йому запрошення. Остаточно юнак зупинився на магістерській програмі з правознавства (LLM) Коледжу Права Іллінойського університету, що базується в містах Урбана та Шампейн. Отримав пакет фінансової допомоги від університету, який дозволив повністю покрити витрати, пов’язані з навчанням на програмі магістра.

Після отримання диплому магістра з відзнакою, Роман мав можливість здобути диплом доктора юриспруденції (juris doctor, диплом який надає право складати адвокатський екзамен у будь-якому штаті США) за скороченою програмою (2 роки) завдяки диплому магістра НЮУ імені Ярослава мудрого. Закінчив програму з першою позицією в рейтингу зі 144 студентів, серед яких був єдиним українцем і одним з небагатьох іноземців. У липні 2018 року Роман Перчиць успішно склав адвокатський іспит штату Іллінойс (Illinois bar exam). Сьогодні він є співробітником юридичної фірми Lavelle Law Ltd. в місті Шамбург, яке належить до метрополії Чикаго.

Роман розповів прес-центру, як долав шлях до мрії.

-Як виникло рішення продовжувати освіту у США?

– Ще на другому курсі бакалаврату в Україні почув про різні програми які допомагають здобути навчання за кордоном. Найбільше зацікавився США через рівень досягнень їхніх університетів. Для мене це було іще одним викликом – досягнути чогось нового у своїй кар’єрі.

– Наскільки корисними були знання, здобуті в НЮУ імені Ярослава Мудрого, під час навчання в Університеті Іллінойсу?

– Українська юридична освіта, та НЮУ зокрема, має значну кількість переваг, серед яких системність підходу, комплексність (охоплення майже усіх основних гілок права), висока якість викладання та кваліфікація більшості професорів. Базове розуміння принципів права, навички правового і логічного мислення, отримані в НЮУ стали основою мого успіху в юридичній освіті в США.

– У чому полягають суттєві відмінності української правничої освіти від американської?

– Хоча деякі основоположні принципи права і правової практики є універсальними, відмінності правової системи та правових традицій США звичайно даються взнаки. Серед головних відмінностей є увага до прецеденту. Якщо в Україні структура і інтерпретація судових рішень займають лише невелику частину програми юридичної освіти, то в США студенти навчаються читати і розуміти судові рішення, а також часом латентні мотиви такого рішення, упродовж всієї програми. В США часто більше уваги приділяється політиці (“policy”), яка стоїть за певним рішенням чи статутом, у той час як в Україні частіше акцент робиться на інтерпретації самого тексту закону. Також є суттєва різниця в підходах до навчання. У більшості юридичних шкіл США переважає метод Сократа: професор навідними запитаннями спонукає студента до знаходження відповіді, – в той час як в Україні (і в Європі вцілому) акцент робиться на структурованій подачі інформації через лекції.

– Яким чином Ви готувалися до складання адвокатського іспиту?

– Сама юридична освіта в США не дає повної підготовки до адвокатського екзамену, через що існує потреба у спеціальній підготовці. Зазвичай підготовка займає до 2 місяців і більшість студентів користуються допомогою платних підготовчих курсів. Я не був виключенням.

– Як Ви стали співробітником юридичної фірми Lavelle Law Ltd.? Що входить у Ваші обов’язки?

– Працевлаштуванню сприяв мій університет, в якому є спеціальний офіс відповідальний за працевлаштування студентів і випускників. Я отримав запрошення від моєї фірми через кілька тижнів після випуску. Перед початком роботи в Lavelle Law Ltd. я також працював у якості інструктора тритижневого вступного класу для міжнародних студентів. Наразі я працюю під наглядом інших юристів нашої фірми і очікую офіційної церемонії прийняття присяги юриста, яка відбудеться 8 листопада. Після церемонії й отримання адвокатської ліцензії я зможу повноцінно практикувати право в штаті Іллінойс.

– Яку пораду Ви могли б дати студентам, що мріють навчатися за кордоном?

– Все починається з мрії. А потім кожного дня, тижня, місяця потрібно робити маленькі кроки. Підтримуйте мрію мотивацією, спілкуйтеся з іншими мотивованими людьми. Не соромтесь просити про допомогу чи пораду. І не здавайтеся, коли щось іде не так. Продовжуйте прагнути і робити нові спроби.