В Університеті триває тренінг для викладачів вишу «Інтерактивні методи викладання юридичних дисциплін» Проекту USAID «Нове правосуддя»

08-02-2018, 16:22

Головні завдання заходу: переглянути ключові концепції навчання для студентів-правників; ознайомитися з практикою використання інтерактивних навчальних методів у юридичній освіті; дослідити практичне застосування методів викладання у правничій школі; розвинути розуміння та використання ситуативних завдань на прикладі конкретних ситуацій, практики моделювання ситуацій та сократичного діалогу; виробити розуміння підходів до планування занять у сфері юридичної освіти у контексті інтерактивних викладацьких методик; з’ясувати зацікавленість та обговорити перспективи створення міжінституційної мережі/робочої групи задля сприяння вдосконаленню викладання правничих дисциплін в Україні.

Тренер: Ділейн Р. Свенсон, міжнародний експерт з питань юридичної освіти Проекту USAID «Нове правосуддя», професор школи права Люблінського католицького університету імені Яна Павла II (Польща), завідувач кафедри міжнародного і американського права, засновник та директор Центру вдосконалення юридичних навичок (Польща).

Ділейн Р. Свенсон розповів викладачам Університету про принципи сучасного навчання і викладання, встановлення контакту з аудиторією, освіти на основі досвіду: розробки і застосування ситуативних методів вирішення юридичних справ (case studies) та моделювання і проживання ситуацій, методів аналізу справ у США (IRAC) та Німеччині, сократичного діалогу, планування заняття, особливих проблем викладання юридичних дисциплін і способів їх подолання тощо.

Представники прес-служби зустрілися з професором Свенсоном і поставили кілька запитань:

Ви працювали протягом багатьох років як адвокат у Сполучених Штатах, після чого вирішили поїхати до Європи та допомогти провести правову реформу. Із чого почали свою кар’єру в Європі?

«Мені дуже подобалося працювати адвокатом у Сполучених Штатах, але я зрозумів, що хочу  зробити більше для міжнародної спільноти. Я прочитав статтю про зусилля Американської Асоціації Адвокатів (AАA) у наданні допомоги країнам Центральної та Східної Європи у здійсненні переходу до правових систем, що базуються на верховенстві права, і вирішив, що це буде прекрасною можливістю об’єднати мою професійну кваліфікацію з цікавою і продуктивною роботою за кордоном. AАA запропонувала мені цю посаду у Польщі, і я погодився».

Потім поїхали до Центральної Азії для реформування місцевої правової системи. Як складалася ситуація в цих країнах?

«Одним із уроків на посаді Регіонального директора є те, що республіки Казахстану, Киргизстану, Узбекистану, Таджикистану та Туркменістану насправді не змінилися з радянських часів, а отже, робота з урядом була не дуже продуктивною. Сильні президенти, корупція, слабкі парламенти і судова влада, а це означає, що ці країни не дуже демократичні. Реальна реформа в Центральній Азії відбудеться завдяки молодому поколінню».

На Вашу думку, що таке добре працююча правова система? Як вона має виглядати?

«Хороша робоча правова система – така, яка базується на концепції верховенства права. З моєї точки зору це означає систему, яка, як мінімум, приймає закони, які поважають основні принципи прав людини через демократичні засоби, застосовує закони, які відповідають справедливому процесу, незалежно від невідповідних зовнішніх впливів, і де закони та їх дотримання є загальноприйнятим для урядів та громадян. Верховенство права означає, що жодна людина не перевищує закон, будь то президент або парламентарій».

Чи є різниця між американською та європейською юридичною освітою?

«Так, є різниця. Американська – сфокусована на практиці, європейська система правової освіти більше зосереджується на юридичній теорії освіти, ніж на юридичних спеціальностях. Теорія у викладанні важлива, але якщо ви не надаєте студентам навичок і досвіду її практичної реалізації, то вона втрачає сенс. Я вважаю, що це зміниться, але займе деякий час».

Ви бачили велику частину світу, яку країну вважаєте найцікавішою і чому?

«Я люблю відвідувати Китай (був там понад 40 разів), який є захоплюючою і дуже цікавою країною – велика, різноманітна, цікава історія та культура. Величезний потенціал, капіталізм і комуністичний контроль вибухне і розпадеться на дрібні шматки, як Радянський Союз, або відбудеться перехід до демократії…»