В Університеті проведено колоквіум «Фемінізм та кримінальне право: тренди, виклики, реконструкції»

06-03-2017, 15:03

2 березня за ініціативою студентського наукового гуртка з кримінального права під керівництвом доц. О.Харитонової в Університеті відбувся колоквіум «Фемінізм та кримінальне право: тренди, виклики, реконструкції».

Співорганізаторами заходу стали кафедра кримінального права N 1, кафедра теорії держави і права, Інститут прокуратури та кримінальної юстиції. Партнерами проекту виступили мистецький центр «Hudpromloft» та харківське жіноче об’єднання «Сфера».

Простір дискурсу, що розгортався під час колоквіуму, формувався у точці перетинання декількох важливих сучасних контекстів:  концепції права прав людини як центру феміністського руху, гендерних стереотипів та питань доступу жінок до правосуддя, сучасних пенологічних уявлень і місця серед них гендерної проблематики.

Спікерами виступили: активістка харківського феміністського руху, віце-президентка жіночого об’єднання «Сфера» Анна Шаригіна з промовою «Сучасне життя крізь оптику фемінізму», доцент кафедри теорії держави і права, експертка з гендерних досліджень Олена Уварова з доповіддю «Гендерні стереотипи при здійсненні правосуддя у кримінальних справах», доцент кафедри кримінального права N 1, експерт у галузі пенологічних студій Юрій Пономаренко з повідомленням «Феміністична пенологія: проблеми конструювання».

За словами модератора Олени Харитонової, певна першоглядна еклектичність запропонованих для обговорення тем при більш глибокому дослідженні виявилася обманною. Розгерметизація заявлених проблем призвела до висвітлення травм, що існують на межі кримінально-правових та гендерних досліджень. Публічний характер феміністичного дискурсу, інтерсекціональна дискримінація жінок і виклики сучасного фемінізму, гендерно зумовлені злочини та юридизація гендерних стереотипів, зґвалтування, домашнє насильство, торгівля людьми і правові засоби протидії цим злочинам, стереотип «ідеальної жертви» та його вплив на неупередженість правосуддя, гендерна забарвленість чинного кримінального законодавства і судової практики, вплив гендерної належності на обрання напрямів теоретичних пошуків, гуманізація покарань для жінок і пошук моделей кримінально-правового регулювання для забезпечення принципу рівності у праві, пенологічні засади процесу гендерування, проблеми конструювання феміністичної пенології чи пенологічного фемінізму – всі ці акценти створювали категоріальний каркас відкритих дебатів. Дискусія, що виникла під час обговорення, продемонструвала надзвичайну чутливість та важливість суспільних та правових питань, що стали предметом полеміки. Запитання та коментарі учасників колоквіуму навіть у точці фундаментальних розходжень давали підстави для розширення канви необхідних досліджень та практик у аналізованій сфері, появи нових підходів в осмисленні заявлених тем.

Символічним втіленням своєрідної персоналістської трактовки сучасного фемінізму як індивідуальності, здатної до самостійного вибору і відповідальності за цей вибір, стала представлена учасникам заходу художня інсталяція харківської мисткині Віолетти Нагорної «Клони». Куратор мистецького центру «Hudpromloft», старший викладач кафедри візуальних практик Харківської державної академії дизайну і мистецтв Дар’я Хрісанфова звернула увагу присутніх на те, що реальність може пізнаватися різними способами, у тому числі як наукою, так і мистецтвом. Можливо, мистецтво робить пізнання більш витонченим, немов вода проникаючи в усі щілини нашого буття і зачіпаючи сферу не тільки раціонального, а і чуттєвого. Така багатоманітність життя підкреслює важливість пошуку самого себе, власної ідентичності, спроможної протистояти клонуванню безликих істот і нав’язуванню гендерних стереотипів.