«В Україні нагальним є створення військової юстиції» − начальник військово-юридичного факультету С.М.Мельник

12-08-2019, 15:34

Таку думку висловив начальник військово-юридичного факультету Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, полковник юстиції, кандидат юридичних наук, заслужений працівник освіти України Сергій Мельник.

«Відомий латинський вислів говорить: «Inter arma leges silent» – «Під час війни закони мовчать». Україна, зіткнувшись зі збройною агресією північного сусіда, довела зворотне – що навіть під час воєнного конфлікту залишається правовою державою, де визнається і діє принцип верховенства права, панує законність, а права і свободи громадян захищаються без жодних обмежень. І тією державною інституцією, якій ми завдячуємо цією хай не військовою, а юридичною перемогою, була військова прокуратура. Відновлені у 2014 році у зв’язку з проведенням антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей військові прокуратури стали на варті законності у воєнній сфері, забезпечили захист прав військовослужбовців і цивільного населення, зафіксували вчинені окупантами злочини й розпочали їх кримінальне переслідування.
За ці роки військова прокуратура, без перебільшення довела свою ефективність, і на даний час своєчасність, та доцільність відновленя їх діяльності вже ні у кого з юридичної громадськості не викликає сумнівів. Про це свідчать показники її роботи. Як єдиний орган, що у цей період здійснював розслідування військових злочинів, військова прокуратура розслідувала 98 500 кримінальних проваджень. Під час досудового розслідування відшкодовано 509,3 млн грн. збитків. Реалізація військовою прокуратурою представницьких повноважень дозволила повернути державі 77 тис. гектарів земель та понад 2,5 млрд гривень, що в декілька разів перевищує видатки Державного бюджету на її фінансування. Коли лунають думки, що існування в Україні військової прокуратури начебто не відповідає міжнародним стандартам та зарубіжному досвіду, варто згадати такі європейські держави, як Болгарія, Данія, Кіпр, Люксембург, Польща, Румунія, Сербія, Франція, Швейцарія та інші, де військові прокуратури успішно функціонують.
Також, показовим у питанні існування військових прокуратур у воюючій країні є і позитивний міжнародний досвід, зокрема, Ізраїлю, де військова прокуратура є структурним підрозділом Армії оборони Ізраїлю і здійснює функції нагляду за дотриманням законності в діяльності армії, кримінального обвинувачення і захисту, консультування органів військового управління, військових підрозділів і окремих військовослужбовців з правових питань, методичного керівництва правовою роботою і виконання додаткових правових функцій.
Як ніколи актуальним зараз є питання про створення цілісної системи військової юстиції, яка б включала в себе військову поліцію як орган досудового розслідування військових злочинів, військову прокуратуру як орган процесуального керівництва цими розслідуваннями та підтримання публічного обвинувачення по ним, а також військові суди, які б фахово і компетентно розглядали і вирішували ці справи.
Впровадження інституції військової юстиції, а також позитивна оцінка діяльності військової прокуратури в Україні, отрималa схвальні відгуки від представників США, Канади, Ізраїлю, Польщі, Німеччини, Румунії та інших країн, які приймали участь у міжнародній конференції з питань розвитку військової юстиції, проведеної у місті Харкові у травні 2019 року.
На мій погляд, в сучасних реаліях існування військових прокуратур є об’єктивно необхідним, що дозволяє ефективно здійснювати конституційні функції прокуратури України у військових формуваннях за місцем дислокації їх підрозділів, що є дієвим засобом підтримання правопорядку у військовій сфері.
P.S. Окрім того, мій особистий досвід перебування у складі сил та засобів Операції об’єднаних сил лише утвердив моє стійке переконання, що військові прокурори в Україні висококваліфіковані та досвідчені представники своєї професії, без остраху та суперечок, швидко та ефективно вони щодня виконують свої конституційні функції на всіх ділянках Операції об’єднаних сил».