У приміщенні НАПрНУ відбулася публічна лекція з подальшою дискусією «Концепції децентралізації для України? Досвід Швейцарії та інших країн» (доповнено)

25-04-2013, 12:07

Організатори – Посольство Швейцарії та Національний університет «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого».

Зі вступними промовами виступили: проректор Університету професор В.В.Комаров, Надзвичайний і Повноважний Посол Швейцарської Конфедерації в Україні Крістіан Шьоненбергер, голова постійної комісії з питань розвитку місцевого самоврядування, адміністративно-територіального устрою, регламенту та депутатської діяльності Харківської обласної ради М.І.Тітов, секретар Харківської міської ради О.М.Новак.

З доповідями на заході виступили: директор Науково-дослідного інституту державного будівництва та місцевого самоврядування С.Г.Серьогіна та науковець Інституту Федералізму при Фрайбурзькому університеті Ніколас Шмітт, основними дослідженнями  якого є децентралізація та федералізм.

С.Г.Серьогіна зауважила: «Україна зараз має історичний шанс – начати реформу місцевого самоврядування».

На заході були розглянуті питання досвіду України та інших країн світу, які використовують різні форми місцевого та регіонального самоврядування.

Ніколас Шмітт зазначив, що у світі існує 25 моделей федералізму. Федералізм – комбінація централізації та децентралізації і головне завдання знайти найкращий баланс між ними. Зокрема, він розповів:

- про особливості моделей Швейцарії, Австрії, Німеччини, Італії та ін.;

- про те, як працює референдум у децентралізованій системі Швейцарії;

- про механізм внесення поправок до Конституції Швейцарії та Австралії;

- про розподіл повноважень між муніципалітетами та кантонами у Швейцарії;

- про федералізм та релігію;

- про колегіальний уряд Швейцарії та розподіл повноважень між кантонами та федеральним рівнем;

- про особливості отримання громадянства у Швейцарії на місцевому рівні та ін.

На факультеті підготовки юристів для МЗС України відбулась також зустріч студентів із науковцем Інституту Федералізму при Фрайбурзькому університеті доктором Ніколасом Шміттом в рамках дводенного візиту делегації зі Швейцарії.

Були розглянуті питання: «Концепції децентралізації для України. Досвід Швейцарії та інших західноєвропейських країн».

Ніколас Шмідт прочитав лекцію про федералізм на англійській мові, наводячи яскраві приклади щодо існування децентралізації управління на прикладі Швейцарії.

Доповідь супроводжувалась змістовною презентацією.

По закінченні зустрічі доктор Шмітт виділив час для запитань студентів, які стосувалися можливості застосування досвіду Швейцарії в регулюванні питання децентралізації в Україні.