У залі засідань вченої ради Університету відбулася регіональна презентація та обговорення проекту «Концепції розвитку юридичної освіти в Україні»

24-10-2016, 17:13

Захід проведено за участю представників правничих шкіл України, юристів-практиків та за підтримки Програми USAID реформування сектору юстиції «Нове правосуддя», ОБСЄ, Міністерства освіти та науки України і Міністерства юстиції України.

З вітальними словами звернулися ректор Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Василь Тацій, національний менеджер програми «Верховенство права та права людини» Координатора проектів ОБСЄ в Україні Наталія Ступницька та юридичний радник Програми USAID реформування сектору юстиції «Нове правосуддя» Артем Шаіпов.

Василь Тацій зазначив, що ситуація в юридичній освіті не є критичною, але, на жаль, не відповідає сучасним вимогам. «Реформа системи освіти – важливий процес, а якість юридичної освіти є одним із ключових чинників. Необхідно зробити все від нас залежне, щоб виправити ситуацію. Саме це ми маємо обговорити», – сказав він.

Як відзначив член робочої групи з розроблення проекту Концепції розвитку юридичної освіти в Україні, член Вищої ради юстиції, доктор юридичних наук, декан юридичного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка у 2003–2015 р.р. Андрій Бойко, якщо Концепцію буде реалізовано, це дозволить ВНЗ обирати кращих студентів, запровадити прозорі та рівні умови вступу до магістратури, обмежити доступ до професії тим, хто не має достатнього рівня підготовки. Він також відповів на питання про: співвідношення викладання у відсотках обов’язкових правничих дисциплін з іншими дисциплінами; важливість практичної підготовки студента; допустиму кількість «контрактників»; статус слідчого тощо.

Під час панельної дискусії виступали: заступник Міністра освіти та науки України – керівник апарату Роман Греба, перший заступник Генерального прокурора України Дмитро Сторожук, заступник голови Робочої групи з розроблення Концепції Інна Совсун, проректор з навчальної роботи Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, член Робочої групи з розроблення Концепції, доктор юридичних наук Юрій Барабаш.

Дмитро Сторожук наголосив на необхідності реформування законодавства в частині кваліфікаційних вимог для осіб, що претендують на зайняття первинних посад в органах прокуратури,  а також відповів на питання учасників щодо юридичного стажу, необхідного для претендування на роботу у прокуратурі.

Інна Совсун підкреслила корисний досвід запровадження ЗНО в магістратурі та необхідність оптимізації мережі юридичних шкіл.

Юрій Барабаш наголосив, що серед запропонованих корисних нововведень слід відзначити запровадження  єдиного кваліфікаційного іспиту для всіх здобувачів юридичної освіти, оскільки лише після успішного проходження зовнішнього оцінювання майбутній юрист зможе отримати диплом магістра.

Адміністрування цього іспиту автори проекту Концепції пропонують здійснювати спеціальній державній правничій екзаменаційній комісії, що формуватиметься як незалежний колегіальний орган. До її складу залучатимуться представники правничих професій і академічного самоврядування правничих шкіл, Міністерства освіти і науки України та Міністерства юстиції України.

Результати опитування по проекту Концепції