На базі Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого проведено Громадське обговорення Проекту змін до Конституції в частині правосуддя, затвердженого Конституційною комісією

07-10-2015, 10:48

Учасниками заходу були члени Конституційної комісії, науковці, судді, адвокати, прокурори, очільники регіональних органів системи юстиції, громадські діячі, студенти, громадськість. Загалом більш ніж 140 учасників.

З вітальним словом до учасників Громадських обговорень звернувся ректор Університету В.Я.Тацій, який наголосив на важливості заходу. Василь Якович в цілому схвально оцінив роботу Конституційної Комісії в частині пропозицій удосконалення конституційних норм щодо правосуддя. Однак особливо звернув увагу, що розробники законопроекту недооцінили можливості інституту мирових суддів,  введення якого, з одного боку – стало б реальним способом легітимації судової влади, адже джерело державної, а отже і судової влади має бути саме народ; а з іншого – це суттєво б розвантажило б судову систему за рахунок нескладних справ і особи б гарантовано б отримали своєчасне правосуддя.

Також з вітальним словом та побажанням ефективної роботи під час обговорення проекту змін до Конституції щодо правосуддя виступила заступник керівника Проекту USAID «Справедливе правосуддя» Н.І.Петрова.

Презентували зміни до Конституції щодо правосуддя заступник голови Конституційної Комісії, професор кафедри галузевих правових наук Національного університету «Києво-Могилянська академія» В.Л.Мусіяка та член Конституційної Комісії, суддя Львівського окружного адміністративного суду В.М.Кравчук.

Зокрема, було наголошено на основних стратегічних завданнях, які стояли перед робочою групою: деполітизація та забезпечення незалежності судової влади; підвищенні вимоги та професійні стандарти для суддівського корпусу;обмеження імунітету суддів до функціонального; оптимізація системи судоустрою з метою забезпечення права особи на справедливий суд; забезпечення інституційної спроможності прокуратури, адвокатури та системи виконання судових рішень; забезпечення безперервної та ефективної роботи органів судової влади на перехідний період.

Після виступів членів Конституційної Комісії відбулася жваве обговорення положень законопроекту. Модератором цієї частини заходу виступив проректор з наукової роботи Університету А.П.Гетьман.

Учасники дискусії загалом підтримали норми, щодо запровадження інституту конституційної скарги, обрання суддів безстроково, підвищення кваліфікаційних вимог до кандидата на посаду судді, статусу Конституційного Суду України та незалежності суддів цього суду, пріоритету кваліфікованої правової допомоги у судах та ін. Разом з тим, неабияке хвилювання викликали положення щодо припинення повноважень діючих суддів, яких призначено на п’ятирічний строк, з підстав закінчення строку повноважень та наступною вимогою участі у конкурсі для зайняття посади. Також окремо було зауважено на важливості збереження функції прокурора щодо нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов’язаних з обмеженням особистої свободи громадян, оскільки є дуже серйозні сумніви, що суд самостійно зможе здійснити контроль за виконанням такої функції. Стосовно положень щодо адвокатури, то учасники дискусії звернули увагу на недосконалість механізму поетапного виведення з можливих учасників судового розгляду представників інтересів особи, які не є адвокатами. Постало також питання щодо статусу Конституційного Суду України в системі органів влади, адже нормами законопроекту підкреслено його самостійне по відношенню до системи судів положення.

Наприкінці громадських обговорень членам Конституційної комісії було передано звернення суддів, щодо необхідності належного конституційного регулювання статусу суддів, які призначені на посади Президентом, а члени Конституційної Комісії запропонували всі пропозиції та зауваження до проекту змін до Конституції щодо правосуддя надсилати на електронну адресу Конституційної комісії: constitutionua@gmail.com.