Університет відвідав радник Президента США Рудольф Джуліані і взяв участь у круглому столі «Харків: безпека і правопорядок. Законодавчі ініціативи»

21-11-2017, 09:57

На заході були присутні радник Президента США Дональда Трампа з кібербезпеки (колишній мер Нью-Йорка, 1994-2001) Рудольф Джуліані, керівник компанії GSS (США) Джон Хувейн, ректор Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Василь Тацій, Харківський міський голова Геннадій Кернес, народні депутати України, депутати Харківської міської ради, почесні громадяни міста Харкова, керівники та представники органів охорони правопорядку, представники ректорату, завідувачі кафедр і викладачі Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

Перед початком круглого столу учасники мали нагоду оглянути виставку «Рідкісної книги та раритетних видань і документів» наукової бібліотеки вишу.

Відкриваючи захід, ректор Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Василь Тацій розповів присутнім про здобутки екс-мера Нью-Йорку, який на цій посаді досяг неабияких успіхів у покращенні життя в місті, зменшенні рівня злочинності та взагалі покращенні іміджу найбільшого міста країни. До його досягнень належать і суттєве зменшення рівня злочинності в місті, успішна боротьба з корупцією, економічний прорив, що пов’язано з появою сотень тисяч нових робочих місць і скороченням податків. «А саме головне, що він, крім «порядку в домі», повернув довіру громадян і сприяв зміцненню їх співробітництва з владою. Зокрема, ньюйоркці відмовилися добровільно від певних свобод задля гарантування безпеки», – підкреслив Василь Тацій.

Із доповідями виступили Харківський міський голова Геннадій Кернес, радник Президента США з кібербезпеки Рудольф Джуліані, завідувач кафедри кримінології та кримінально-виконавчого права Богдан Головкін, заступник начальника управління організаційно-аналітичного забезпечення та оперативного реагування Головного управління Національної поліції в Харківській області Сергій Човпан, завідувач кафедри кримінального процесу Оксана Капліна.

Геннадій Кернес зазначив: «Ми взяли на озброєння відому «теорію розбитих вікон», відповідно до якої злочини скоюються найчастіше за інерцією, там, де з цим не борються і закривають на це очі. У Харкові за останні роки рівень освітленості доведений до 98%. Покращилися справи і з прибиранням сміття, йде ліквідація стихійних звалищ, покинутих будівництв. Публічні місця по максимуму обладнуються камерами. Все це створює середовище колективної безпеки і є великим кроком їй на зустріч. Проте головні повноваження з превентивних заходів, профілактики і боротьби зі злочинністю як і раніше належать Національній поліції, і ми ініціюємо створення консолідованих органів з оперативними службами».

Рудольф Джуліані під час виступу сказав, що необхідно створити атмосферу довіри і поваги: «Нам подобається шуміти вночі, але ми заважаємо іншим людям. Нам подобається швидко їздити на автомобілі, а це не зовсім приємно, а іноді й небезпечно для інших. Тож, люди мають поважати закон і один одного». Він додав, що злочинність – це один з результатів безладу. Згідно з американською «теорією розбитих вікон», якщо вікно розбите і не засклене, то всі, хто проходить повз, вирішують, що всім байдуже і ніхто ні за що не відповідає. Незабаром будуть розбиті й інші вікна, і відчуття безкарності пошириться на всю вулицю. За його словами, у Нью-Йорку тривалий час боролися з графіті-написами, які з’являлися по всьому місту і в метро. Вдалося вирішити проблему тільки тоді, коли їх почали відразу ж змивати. Так у людей виникло почуття відповідальності за своє місто і, як наслідок запанував порядок у ньому.

Богдан Головкін ознайомив присутніх із показниками зведеного рейтингу обласних центрів країни, з результатами опитування соціологічної групи «Рейтинг», рівнем задоволення місцевою владою, структурою злочинів і наголосив на необхідності комплексного вирішення також і соціальних проблем для зменшення можливостей для вчинення злочинів.

Сергій Човпан навів приклад, як під час Євро – 2012 був створений Єдиний центр реагування прогнозування, моніторингу, попередження та ліквідації можливих загроз в місті, а головне, ця система спрацювала «на відмінно».

Оксана Капліна підкреслила корисність досвіду запровадження надсучасних технологічних новацій міжнародних компаній із метою подолання проблем і своєчасного реагування на виклики, які виникають у зв’язку із розростанням мегаполісу, масової міграції, екологічної небезпеки тощо.

Завданням зустрічі стало обговорення змін законодавства України, пов’язаних із децентралізацією в країні і реалізацією місцевою владою нових повноважень та ініціатив. Учасники зустрічі зійшлися на думці, що зниження рівня злочинності у великих містах досягається консолідованими зусиллями правоохоронців і влади, які працюють над створенням середовища, що перебування в якому змушує виконувати закони і дотримуватися правил населенням.