Університет відвідав в.о. завідувача кафедри кримінального процесу, правосуддя та прокурорського нагляду юридичного факультету Московського державного університету ім. М.В.Ломоносова, доктор юридичних наук, професор Л.В.Головко

25-04-2012, 15:17

Леонід Віталійович провів кілька зустрічей зі студентами.

У рамках майстер-класу професор МДУ для студентів-гуртківців провів лекцію «Альтернативи кримінальному переслідуванню в сучасному праві».

Він навів у приклад слова відомого російського професора А.А.Жіжіленко, виголошені на початку минулого століття: «Кримінальний кодекс повинен ясно вказувати, що боротьба зі злочинністю не зводиться лише до застосування покарань, і що поряд з покаранням або замість нього доречно застосування й інших заходів».

Л.В.Головко розповів про новітній феномен розвитку кримінальної юстиції – альтернативні способи вирішення кримінально-правових конфліктів. Це явище, пов’язане з пошуком шляхів, що дозволяють подолати відомі недосконалості класичних матеріально-правових і процесуальних методів. А також, відштовхуючись від порівняльно-правового аналізу відповідних західних інститутів, зупинився на перспективах запровадження альтернативних способів переслідування в Російській Федерації.

Він розповів про процесуальні передумови появи альтернативних способів вирішення кримінально-правових конфліктів і спробував розкрити типові моделі альтернативних методів вирішення кримінально-правових конфліктів в іноземному праві (Англії, Уельсу, Шотландії, Франції, Німеччини, Бельгії, Нідерландів та ін.).

Відбулася також зустріч професора Леоніда Головка з викладачами й аспірантами кафедр кримінального процесу, організації судових та правоохоронних органів, конституційного права.

В ході зустрічі Леонід Віталійович зупинився на актуальних проблемах реформування кримінального судочинства на пострадянському просторі, виділивши серед них ти, які, на його думку, вимагають свого теоретичного і практичного вирішення як у Російській Федерації, так і в Україні, Казахстані, Киргизстані та інших державах. Серед них такі проблеми, як а) проблема процесуальної регламентації так званої «дослідчої перевірки», б) скорочених судових і досудових проваджень, в тому числі пов’язаних з укладенням «угод» між обвинуваченням і захистом; в) проблема вибору моделі (типу) кримінального процесу в тій чи іншій державі; г) проблема введення суду присяжних та інші.

З особливим інтересом професор Головко вислухав ремарку про реформування кримінального процесу в Україні, де в новому проекті Кримінального процесуального кодексу його розробники спробували вирішити деякі із названих вище проблем.

Крім того професор Головко відповів на запитання, які були йому поставлені: про ефективність введення мирової юстиції, про функціонування в Російській Федерації суду присяжних, про розширення сфери судового контролю, про хід реформування кримінального процесу у республіках Киргизстан, Казахстан, Туркменістан, в які він був запрошений як міжнародний експерт Центру дослідження правової політики та багато інших.

В цілому візит московського гостя пройшов в дружній обстановці. Викладачі Університету для кафедри кримінального процесу, бібліотеці МДУ подарували підручники та монографії. Досягнуті попередні домовленості про співпрацю між кафедрами кримінального процесу  нашого Університету та МДУ імені М.В. Ломоносова.