Звернення ректора Університету В.Я.Тація з нагоди Дня пам’яті і примирення та Дня Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні

07-05-2018, 00:01

Шановні викладачі, співробітники, студенти та випускники Університету!

Сьогодні, коли весь світ відзначає День пам’яті і примирення та День Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, передусім слід згадати подвиг людей, які пройшли вогняними дорогами війни. Їх імена назавжди у наших серцях. Витримка, відвага і жертовність старшого покоління на полях битв в ім’я перемоги – прояв справжнього  патріотизму, приклад для синів і дочок нашої Вітчизни.

Пам’ять про війну – це спільна пам’ять нашого народу. Ніколи в житті ми не зможемо відпустити від себе невмирущі спогади про тих, хто наближав цей день заради майбутніх поколінь. Низько вклоняємося ветеранам, які вистояли і витримали усі тяготи воєнного лихоліття. Слід згадати і тих, хто в тилу самовідданою працею наближав нашу звитягу.

Нехай завжди на нашій землі панують злагода і спокій, а пам’ять про доблесне минуле надає сил і запалу в ім’я щасливого майбутнього України!

ректор Університету

В.Я.Тацій

Довідка: Друга світова війна (01.09.1939 – 02.09.1945) – найкривавіший глобальний конфлікт в історії Землі та причина найбільших трагедій ХХ століття. Під час війни були здійснені найбільші в історії злочини проти людства (зокрема Голокост), а також вперше і востаннє використана в бою атомна зброя.  За різними оцінками загинуло від 50 до 85 мільйонів людей. Прямі людські втрати України у Другій світовій війні становлять 8-10 млн. осіб. За результатами війни було створено ООН (Україна – один із засновників) та сформовано сучасну систему міжнародних відносин.

22 листопада 2004 року Генеральна Асамблея ООН прийняла Резолюцію №A/RES/59/26, в якій проголосила 8 і 9 травня Днями пам’яті та примирення. Нею державам-членам ООН, неурядовим організаціям, приватним особам, крім святкування своїх Днів Перемоги чи Визволення, рекомендовано також щороку відзначати один або два дні як данину пам’яті всім жертвам Другої світової війни. У Великій Британії та країнах Співдружності відзначається «День Перемоги в Європі»; у Вірменії – «День Миру»; у Норвегії – «День визволення»; у Словаччині – «День перемоги над нацизмом»; у США – «День Пам’яті»; у Франції – «День Перемоги»; у Чехії – «Національний День».

Червоний мак як символ пам’яті жертв війни вперше використано в Україні на заходах, приурочених до річниці завершення Другої світової війни у 2014 році. Дизайн українського червоного маку розроблено за ініціативи Українського інституту національної пам’яті та Національної телекомпанії України; автором символу є харківський дизайнер Сергій Мішакін. Графічне зображення є своєрідною алюзією: з одного боку воно уособлює квітку маку, з іншого – кривавий слід від кулі.