Викладачі Університету взяли участь у підготовці, організації та проведенні Харківського форуму «Гендер. Конфлікт. Безпека.»

19-09-2017, 10:53

Захід відбувся 16 вересня 2017 року в культурному центрі «Бейт Дан» за підтримки громадянської платформи «Global Civil Initiative Vertical», Департаменту у справах сім’ї, молоді та спорту Харківської міської ради, Молодіжної ради при Харківському міському голові та Європейського центру верховенства права.

Форум сприяв залученню молодіжних платформ до гендерного дискурсу, протидію гендерно зумовленому насильству, домашньому насильству, сімейному насильству, насильству в зоні збройного конфлікту.

Модератором форуму стала доцент кафедри кримінального права №1 Олена Харитонова. Радником форуму виступила доцент кафедри теорії держави і права Олена Уварова.

Робота форуму будувалася навколо таких змістовних блоків:

– пленарна сессія «Стратегії насильства та стратегії безпеки в сучасному соціальному просторі»;

– відкриття арт-виставки «В мені й назовні», присвяченої проблематиці насильства, за кураторством мисткині Дар’ї Хрисанфової, яка представляє кафедру візуальних практик Харківської державної академії дизайну і мистецтв і галерею Hudpromloft;

– робота в панельних дискусіях за трьома напрямами:
1) гендерні стереотипи та їх роль у соціальних практиках, конфліктах та їх врегулюванні;
2) гендерно обумовлене, домашнє, сімейне насильство: ефективні інструменти протидії;

3) гендер у зоні збройного конфлікту: реформування сектору безпеки.

Доцент кафедри кримінології та кримінально-виконавчого права, заступник директора Інституту підготовки кадрів для органів юстиції України Валерій Оболенцев виступив модератором та спікером дискусії, присвяченої гендерним питанням у зоні збройного конфлікту. Доцент кафедри міжнародного права Тетяна Анакіна представила доповідь «Міжнародно-правовий захист жінок і дітей під час збройних конфліктів», асистент кафедри адміністративного права Олександр Сидєльніков презентував аудиторії форуму гід з адміністративно-правової протидії насильству в сім’ї, випускниця Університету Галіна Клемпоуз, солдат 46 батальйону «Донбас-Україна» ЗСУ, познайомила присутніх з доповіддю  «Жінки, конфлікт та безпека: реальності АТО».

Активними учасницями дискусійних платформ форуму стали доцент кафедри кримінального права № 1 Алеся Горностай та доцент кафедри теорії держави і права Юлія Размєтаєва. Підтримку в роботі заходу надав Науково-дослідний інститут вивчення проблем злочинності ім. В.В. Сташиса НАПрНУ в особі наукової співробітниці Інституту Сабріє Шрамко.

До участі у роботі форуму долучилися:

– активісти та експерти громадських організацій та проектів гендерної, соціальної, правозахисної, благодійної спрямованості («Ла-Страда-Україна», «Громадська Альтернатива», «Крона», «Сфера», «Центр гендерної культури», «Соціальний кризовий центр», «Соціальний всесвіт», «Європейський центр верховенства права», «Благодійний фонд «Добробут України»», «Молодіжний благодійний фонд «Ініціатива», «Гендерний відкритий університет», «Українські рубежі»);

– представники академічного корпусу Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна, Харківської гуманітарно-педагогічної академії;

співробітники науково-дослідної лабораторії проблем боротьби зі злочинністю Харківського Національного університету внутрішніх справ;

– психологи;

– волонтери;

– учасники бойових дій в зоні АТО;

– медіаційні експерти;

– експерти міжнародних організацій.

Під час заходу представниця ГО «Ла Страда-Україна», відомого на національному та міжнародному рівні завдяки ефективній діяльності у сфері розбудови суспільства рівних прав та можливостей, суспільства без насильства, правозахисниця Ольга Дунебабіна передала до бібліотеки Університету літературу щодо протидії гендерному насильству.

Президент Харківської обласної фундації «Громадська Альтернатива» Марія Ясеновська презентувала проект «Фестиваль Inclusion», спрямований на створення інклюзивного міста, пристосованого для дітей, незрячих, нечуючих, молоді, людей похилого віку та людей з особливими потребами. Подробиці про благодійний проект на сайті na-starte.com

Результатом роботи Форуму вбачається:

– сприяння формуванню цінностей гендерного мейнстрімінгу в сучасному соціальному просторі;

– підвищення обізнаності серед молоді, педагогічних працівників, соціальних працівників, патрульних поліцейських щодо гендерного компоненту соціального життя;

– формування широкого бачення витоків сучасних конфліктів та способів їх врегулювання;

– подолання культури мовчання навколо проявів гендерного насильства;

– вміння розпізнавати гендерні стереотипи та дискримінацію;

– вміння протидіяти гендерно обумовленому, домашньому, сімейному насильству;

– здатність аналізувати дані стосовно гендерних проблем в зоні збройного конфлікту та пропонувати допомогу у їх розв’язанні тощо.